Jak přemoci deprese

 Zdraví 
20. dubna 2017 13:45 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud únava trvá, můžete být v depresi. Shutterstock
Deprese se objevuje zejména v rozvinutých společnostech. V USA se řadí na čtvrté místo z hlediska podílu vydaných prostředků na léčení. Před ní je jen refluxní choroba, cukrovka a vysoký krevní tlak. Můžeme s problémem něco dělat? Poradíme, jak postupovat.

Přiznat si problém

Základem úspěchu je umět si přiznat, že mám nějakou potíž, která se týká mojí psychiky. I mnoho velmi inteligentních lidí je k takovému kroku naprosto neochotných. Deprese pro ně mají negativní punc duševní poruchy. Přece nejsem blázen! To bývá častá odpověď na výzvy okolí k návštěvě lékaře.

Běžné je, že se problémy, které působí nemoc, házejí na někoho z okolí. Na životního partnera, na šéfa v zaměstnání, na události v sousedství. Nemocný udělá první poslední, aby vyšel z potíží s představou čistého štítu. Tím se ovšem jen prohlubuje problém. Nemoc zesiluje postupně svou intenzitu a může ohrozit nemocného i na životě, protože neléčené deprese mohou končit sebevraždou či přinejmenším sebepoškozováním, které může mít různé podoby. Od řezání žiletkou až po závislost na alkoholu nebo drogách.

Jak poznat endogenní depresi

Špatnou náladu míváme občas všichni. Někdy říkáme, že jsme v depresi, ale ani my tím nemyslíme skutečnou depresi, která by měla být léčena psychiatrem. Základním varovným příznakem by měl být stav smutku či špatné nálady, který trvá déle jak týden. Pokud současně nemocný ztratí zájem o to, co ho dříve těšilo a cítí se unavený, je téměř jasno. Často se přidružují pocity viny, nechutenství, ztráta na váze, zpomalené pohyby, nespavost a snížená sebedůvěra. Ve vážnějších případech se přímo objeví sebevražedné tendence.

Navštivte psychiatra

Návštěva specialisty by měla být úplným základem ve snaze problém vyřešit. Občas může být problém s objednací lhůtou. Někdy také dojde k tomu, že si nemocný neporozumí s konkrétním lékařem. Nebojte se proto vyhledat jiného doktora. Snažte se nemocného přivést do ordinace co nejdříve. Deprese obvykle vyžadují vedle léčby pomocí psychofarmak i vhodnou psychoterapii. Dobrým řešením proto může být vyhledání šikovného psychologa či pro osoby se smyslem pro duchovní život i vhodného duchovního.

Domácí pomoc

Přestože podle toho, co bylo napsáno výše to vypadá, že žádná domácí pomoc neexistuje, není to tak docela pravda. Jako u mnoha jiných onemocnění může nemocný i v případě depresí významně ovlivnit průběh choroby a její výsledek. Nikdy totiž nemusíme spoléhat jen na psychofarmaka, ale můžeme zapojit do akce i přirozené způsoby. Například odvar z bazalky působí jako skvělé přírodní antidepresivum. Stejně může zapůsobit i pohyb. Běh či jízda na kole na delší vzdálenost vykonají svoje. Vyplavený hormon štěstí by měl přece jen člověka mírně pozvednout a dodat to, co tělu aktuálně chybí. Pozitivně určitě působí i sex. Je důležité, že si nemocný svůj problém uvědomuje a chce s ním aktivně bojovat. Za depresemi může podle některých názorů stát i špatná životospráva s přemírou cukru a škrobů a nedostatkem vitamínů, zeleniny, ovoce a zdravých tuků, důležitých pro správnou funkci naší nervové soustavy. Také soustavný život ve stresu a nedostatečný odpočinek se na našem zdravý nepochybně podepisuje.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky