Zánět středního ucha může postihnout i dospělé
Vznik otitidy
Zánět středního ucha neboli otitida se rozvíjí tak, že přes Eustachovu trubici vniknou viry nebo bakterie do prostoru středního ucha a dojde k jejich množení. Vzniká hnis, který tlačí na bubínek. S tím je spojena velmi silná bolest, která se obvykle dostaví v nejméně vhodnou dobu v noci. Zánětu středního ucha obyčejně předchází rýma a nachlazení. Bolesti propuknou po ústupu hlavních obtíží. Třebaže se tento průběh týká obvykle dětí, nevyhne se ani dospělým.
Prevence
Nemoci lze předcházet, pokud udržujeme dobře průchodné dýchací cesty. Smrkat je třeba s rozvahou. Mělo by se smrkat střídavě z jedné nosní dírky, a ne příliš intenzivně. Silné smrkání, a ještě oběma dírkami naráz vede ke zvětšení rizika proniknutí infekce do ucha.
Důležitou součástí prevence je to, co je důležité pro všechna onemocnění infekčního typu. Měli bychom jíst stravu bohatou na vitamíny, zejména vitamín C. Je vhodné omezit sladkosti a u některých osob i mléko, pokud u nich vede ke zvýšené tvorbě hlenu. Protizánětlivě působí také zinek, který se hodí v chladném období přidat formou doplňku podle věku a váhy daného člověka.
Důležité pochopitelně je být vhodně oblečen. V tomto proměnlivém počasí umět volit různé oblečení v závislosti na aktuální denní teplotě. Při náchylnosti na záněty středouší zvlášť chránit uši užíváním čelenky i v teplejších měsících při větru, sportovních aktivitách a podobně.
Co s nemocí
Pokud už se nemoc objeví, má poměrně rychlý průběh. Určitě je vhodné podat nemocnému lék proti bolesti a zánětu. Z chemických léků se nabízí cokoliv na bázi ibuprofenu. Zejména s menšími dětmi je vhodné jet rychle na pohotovost. Lékař vyhodnotí situaci a pokud bude třeba, může bubínek jemně propíchnout. Hnis vyteče a nemocný pocítí okamžitou úlevu. Nemoc se podle okolností doléčí antibiotiky nebo klidem na lůžku. V případě, že lékaře nenavštívíme, bubínek v případě potřeby praskne sám, ale nepravidelná trhlina může způsobit větší škody a mohou zůstat i následky na kvalitě sluchu do budoucna.
Domácí léčení
Nemocnému v každém případě podáváme dostatek tekutin. Na zánět středního ucha se osvědčuje vložit do ucha vatový tampónek napuštěný lihem. Místo lékárenského lihu lze použít kvalitní slivovici. V některých případech se podaří nemoc zahnat na ústup. Jiným receptem prababiček bylo kápnout do ucha teplé vepřové sádlo. Další recept předpokládá kápnutí olivového oleje s výtažkem z česneku. Jisté je, že vatu s lihem doporučují lékaři i menším dětem. Bude proto bezpečnou variantou. Dojde-li k samovolnému prasknutí bubínku, dbejte na dobré očištění ucha. Snažte se zbavit veškerého hnisu, užijte tampónek s lihem a můžete zapojit do akce i peroxid vodíku či borovou vodu. Pokračujte v čištění dokud z ucha něco vytéká.