Jak se vyhnout jaternímu selhání
Funkce jater
Játra jsou velmi zjednodušeně řečeno obrovským filtrem, který má za úkol odbourávat veškeré škodliviny v těle. Játra také produkují látky, které pomáhají zpracovávat vstupní suroviny. Například žluč pro zpracování tuků. Není to ovšem zdaleka jediná metabolická přeměna, na které se játra spolupodílejí.
Patrně i z těchto důvodů jsou játra neuvěřitelně prokrveným orgánem, který má navíc i obrovskou schopnost regenerace. I pouhá pětina jater stačí k slušnému fungování. Játra dokonce dorůstají, což je v lidském těle poměrně unikátní úkaz.
Příčiny jaterního selhání
Některé příčiny jsou zcela nezaviněné. Člověk může trpět geneticky podmíněnou špatnou funkcí dolní duté žíly, která odvádí krev z jater. Možné jsou i jiné potíže na cévách v játrech. Na vině jaterního selhání může být onemocnění zánětem jater, tedy hepatitidou. Těch je několik druhů a víme, že ten nejčastější druh A obvykle k jaternímu selhání nevede. Je ovšem potřeba, aby nemoc byla správně léčena a nemocný dodržoval předepsanou dietu. Horší situace může nastat u jiných typů hepatitid, zejména u typu C, proti kterému neexistuje očkování a vede v některých případech k nevratné změně jaterní tkáně. Příčinou jaterního selhání může být i nádor na játrech.
Někdy se člověk stane obětí otravy. K akutnímu selhání jater vedou vážné otravy houbami, například muchomůrkou zelenou, kterou si mnozí zamění za žampion. Mezi postiženými však mohou být i děti, které se dostaly k lékům a snědly jich větší množství. Léky se většinou na játrech negativně podepisují. Z běžných medikamentů jsou velmi nebezpečné léky obsahující paracetamol. Problémem může být i acylpyrin u dětí mladších 12 let ale samozřejmě i ibalgin a další preparáty. U všech otrav platí, že pokud se na věc včas přijde a dojde k vypumpování žaludku a látky se nedostanou ještě do krevního oběhu, může celá záležitost skončit dobře.
Dalšími důvody selhání jater je zcela špatný životní styl. Alkoholismus či nemírné užívání alkoholu, nadužívání léků a drog. Vedle toho samozřejmě i nadměrný přísun živin, který vede ke steatóze, ztukovatění jater, což se může zvrhnout v cirhózu.
Příznaky
Příznaky mohou být různé, ale platí, že čím dříve nemoc podchytíte a začnete s léčbou, tím větší šance na vyléčení. U chronických forem, které nejsou způsobeny akutní otravou se problémy s játry přihlásí často v podobě zvětšené únavy, nevolnosti, žlutého zbarvení kůže, krvácení ze sliznic, chudokrevnosti, špatného zpracování tuků a poklesem libida. Snižuje se krevní tlak a zvyšuje se počet tepů. Stoupá teplota. Dochází k ukládání vody v oblasti břicha.
Velmi vážnou komplikací je rozvoj jaterního kómatu. Toxiny, které játra nezpracují vedou k poškození mozkové tkáně. U akutních otrav může tento stav nastat poměrně rychle a je obrovským problémem. Pokud se nedaří obnovit jaterní funkce, dostavuje se smrt.
Léčba
Léčba musí probíhat na specializovaných pracovištích. Spočívá v odstranění příčiny, které jaterní selhání způsobily a v podávání léků, které mají schopnost do určité míry povzbudit zdravější část jater, aby začala správně fungovat. Lékaři se snaží pacienta stabilizovat a pokud játra nejeví známky obnovení činnosti, připravit ho pro případnou transplantaci.
Prevence
Základní prevencí je zdravý životní styl. Přiměřená strava, udržování správné tělesné hmotnosti. Vyhýbání se závislostem na alkoholu, lécích a drogách. Bohužel lékové závislosti tvoří velký problém. I lidé inteligentní jsou schopni spolykat neuvěřitelné množství tabletek proti bolesti, proti depresím a proti různým jiným potížím. Mohou si tak způsobit velmi vážné problémy.