Jak se vyhnout jaternímu selhání

 Zdraví 
08. května 2017 15:00 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nepodceňujte varovné příznaky. Zachráníte si život! Shutterstock
Potíže s játry se vyskytují poměrně často. Mají různé příčiny a často překvapí i člověka, který se ke svým játrům chová slušně. Máme další informace.

Funkce jater

Játra jsou velmi zjednodušeně řečeno obrovským filtrem, který má za úkol odbourávat veškeré škodliviny v těle. Játra také produkují látky, které pomáhají zpracovávat vstupní suroviny. Například žluč pro zpracování tuků. Není to ovšem zdaleka jediná metabolická přeměna, na které se játra spolupodílejí.

Patrně i z těchto důvodů jsou játra neuvěřitelně prokrveným orgánem, který má navíc i obrovskou schopnost regenerace. I pouhá pětina jater stačí k slušnému fungování. Játra dokonce dorůstají, což je v lidském těle poměrně unikátní úkaz.

Příčiny jaterního selhání

Některé příčiny jsou zcela nezaviněné. Člověk může trpět geneticky podmíněnou špatnou funkcí dolní duté žíly, která odvádí krev z jater. Možné jsou i jiné potíže na cévách v játrech. Na vině jaterního selhání může být onemocnění zánětem jater, tedy hepatitidou. Těch je několik druhů a víme, že ten nejčastější druh A obvykle k jaternímu selhání nevede. Je ovšem potřeba, aby nemoc byla správně léčena a nemocný dodržoval předepsanou dietu. Horší situace může nastat u jiných typů hepatitid, zejména u typu C, proti kterému neexistuje očkování a vede v některých případech k nevratné změně jaterní tkáně. Příčinou jaterního selhání může být i nádor na játrech.

Někdy se člověk stane obětí otravy. K akutnímu selhání jater vedou vážné otravy houbami, například muchomůrkou zelenou, kterou si mnozí zamění za žampion. Mezi postiženými však mohou být i děti, které se dostaly k lékům a snědly jich větší množství. Léky se většinou na játrech negativně podepisují. Z běžných medikamentů jsou velmi nebezpečné léky obsahující paracetamol. Problémem může být i acylpyrin u dětí mladších 12 let ale samozřejmě i ibalgin a další preparáty. U všech otrav platí, že pokud se na věc včas přijde a dojde k vypumpování žaludku a látky se nedostanou ještě do krevního oběhu, může celá záležitost skončit dobře.

Dalšími důvody selhání jater je zcela špatný životní styl. Alkoholismus či nemírné užívání alkoholu, nadužívání léků a drog. Vedle toho samozřejmě i nadměrný přísun živin, který vede ke steatóze, ztukovatění jater, což se může zvrhnout v cirhózu.

Příznaky

Příznaky mohou být různé, ale platí, že čím dříve nemoc podchytíte a začnete s léčbou, tím větší šance na vyléčení. U chronických forem, které nejsou způsobeny akutní otravou se problémy s játry přihlásí často v podobě zvětšené únavy, nevolnosti, žlutého zbarvení kůže, krvácení ze sliznic, chudokrevnosti, špatného zpracování tuků a poklesem libida. Snižuje se krevní tlak a zvyšuje se počet tepů. Stoupá teplota. Dochází k ukládání vody v oblasti břicha.

Velmi vážnou komplikací je rozvoj jaterního kómatu. Toxiny, které játra nezpracují vedou k poškození mozkové tkáně. U akutních otrav může tento stav nastat poměrně rychle a je obrovským problémem. Pokud se nedaří obnovit jaterní funkce, dostavuje se smrt.

Léčba

Léčba musí probíhat na specializovaných pracovištích. Spočívá v odstranění příčiny, které jaterní selhání způsobily a v podávání léků, které mají schopnost do určité míry povzbudit zdravější část jater, aby začala správně fungovat. Lékaři se snaží pacienta stabilizovat a pokud játra nejeví známky obnovení činnosti, připravit ho pro případnou transplantaci.

Prevence

Základní prevencí je zdravý životní styl. Přiměřená strava, udržování správné tělesné hmotnosti. Vyhýbání se závislostem na alkoholu, lécích a drogách. Bohužel lékové závislosti tvoří velký problém. I lidé inteligentní jsou schopni spolykat neuvěřitelné množství tabletek proti bolesti, proti depresím a proti různým jiným potížím. Mohou si tak způsobit velmi vážné problémy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu