Nechodíte na dentální hygienu? Riskujete vážné trable se zdravím
Nač chodit na dentální hygienu, když chodím k zubaři, řeknete si. Jenže zubař a dentální hygiena jsou dvě strany jedné mince. A ta mince jsou vaše zuby a celkové zdraví organismu.
Zubař řeší potíže se zuby - kazy, záněty, náhrady, zatímco dentální hygiena je spíš záležitost preventivní. Odstraňuje se tam tedy hlavně zubní kámen, povlaky na zubech a jiné nečistoty.
Důležité je, že při dentální hygieně dochází k redukci bakterií a ke snížení rizika infekce, paradontitidy a také k prevenci zubního kazu, protože i ten má bakteriální původ.
Zánět se může roznést po celém těle
Bakteriální prostředí v ústech je přirozená věc, ale musí být na takové úrovni, aby ji imunitní systém člověka byl schopen zvládat.
A teď pozor: jakýkoli zánět, tedy i zánět dásní, doprovází silné překrvení zanícené tkáně a od krevního řečiště ji dělí jen tenká stěna. Ta je zánětem zeslabená a náchylná k porušení, takže se zánět může dostat do krve a roznést do celého těla.
Proto má nedostatečná dentální hygiena vliv i na zdraví celého organismu. Podle nejnovějších výzkumů hrozí při zánětu dásní zvýšené riziko mrtvice, onemocnění tepen nebo osteoporózy. O té si přečtěte více zde.
Je tedy rozumnější chodit na preventivní prohlídky k dentální hygienistce jednou za půl roku, než riskovat takovéto zdravotní potíže.