Je skutečně nutné přestat v těhotenství s kouřením?

 Zdraví 
12. května 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  6
📷
3 fotografie v galerii
Někteří zastávají názor, že ne. Ale jak to vlastně je? Shutterstock
Kde se vzal, tu se vzal názor, že pokud je nastávající maminka silná kuřačka, tak by měla pro jistotu s kouřením pokračovat. Stres vyvolaný abstinencí by totiž dle tohoto tvrzení měl pro ni i dítě mnohem horší následky, než pokračování v kouření. Tak to je samozřejmě největší mýtus a nesmysl!

Jestliže vám váš lékař tvrdí tuto hloupost, vyhledejte okamžitě jiného. Pokud vám vaše kamarádka bude namlouvat, že celé těhotenství kouřila a narodilo se jí zdravé dítě, neposlouchejte ji. Že se dítě narodilo zdravé neznamená, že nebude mít v budoucnu zdravotní nebo psychické problémy. A pokud měla vaše kamarádka štěstí, rozhodně neplatí, že ho budete mít i vy.

Kouření snižuje plodnost

Nejenže má kouření špatný vliv na vaše zdraví, ale navíc snižuje možnost otěhotnění. To se týká především partnera, u kterého má kouření prokázaný vliv na kvalitu spermií. U vás se kouřením zvyšuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství.

Rizika kouření v těhotenství

Pokud budete v těhotenství kouřit, máte vysoké riziko výskytu téměř všech komplikací spojených s fungováním placenty. Ta se může předčasně odloučit nebo nedostatečně plnit svou funkci, což ohrožuje život jak váš, tak dítěte. Navíc hrozí zvýšené riziko předčasného odtoku plodové vody a tím i předčasného porodu.

Novorozenci kuřaček mají nižší porodní hmotnost a je u nich mnohonásobně zvýšeno riziko časného úmrtí a syndromu náhlého úmrtí novorozence. Nemluvě o tom, že se dítě rodí se silným abstinenčním příznakem.

Dítě se navíc může narodit na první pohled zcela zdravé, ale později se u něj mohou objevit neurologické abnormality a poruchy vývoje. Kouřením také způsobujete, že se vaše dítě může narodit s nedovyvinutými plícemi, a bude muset být po porodu napojeno na dýchací přístroj. Děti kuřaček jsou náchylnější ke vzniku astmatu a zvyšuje se i riziko srdečních vad. Kouření může mít i celoživotní vliv na mozek dítěte. Takové děti mohou mít poruchy učení, problémy s chováním a nízké IQ.

Skončete ještě před otěhotněním

Pokud plánujete rodinu, zkuste nejdříve přestat s kouřením. O otěhotnění se začněte pokoušet až ve chvíli, kdy budete vědět, že jste se svým zlozvykem nadobro skoncovala. Vaše budoucí dítě za vaši závislost nemůže a jestliže se cítíte být matkou, musíte cítit i zodpovědnost za své činy vůči vzniku nového života.

Nikomu není příjemné, když miminko hodiny neutišitelně pláče. Buďte si jista, že pokud budete v těhotenství kouřit, bude vaše dítě plakat ještě více, jelikož bude mít silné abstinenční příznaky.

Co si myslíte o kouření v těhotenství? Setkala jste s výše uvedeným názorem lékaře nebo kamarádky?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí