Čtyři důvody nadváhy, které nemají nic společného s tím, co jíte
Nadledviny
Nebo též nadledvinky jsou velmi citlivé na stresové situace, které prožíváte. Pokud se nacházíte v období, ve kterém je u vás stres na denním pořádku, může u vás dojít k hormonální nerovnováze, která způsobí rozmanité dysfunkce. Nadledviny vytváří rovněž kortizol, stresový hormon, jehož nadbytek vede právě k nárůstu hmotnosti.
Pokud je toto váš případ, s největší pravděpodobností pozorujete největší tukové usazeniny v oblasti břicha a pasu, máte silnější obličej a krk, zatímco vaše ruce a nohy jsou poměrně štíhlé. Rovněž můžete mít zvýšený krevní tlak, vysokou hladinu cukru v krvi, slabé svaly a nejspíše pociťujete změny nálad.
V případě podezření konzultujte vaše problémy s lékařem. Snažte se snížit stres meditací, nebo třeba jógou. Způsobů je mnoho.
Játra
Jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, které jsou zodpovědné za zdraví a celkovou pohodu. Pokud dojde k jejich poruše, začne se hromadit tuk především v oblasti břicha. Jasným signálem, že vaše játra nefungují správně, je právě přírůstek na váze kolem pasu, a to bez změny životního stylu.
Můžete rovněž pozorovat následující problémy: zvýšená hladina cukru v krvi, zvýšený krevní tlak a hladina cholesterolu, bolest kloubů, alergie a kožní problémy.
Štítná žláza
Funkčně se podílí na regulaci metabolismu produkcí hormonů, které ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj. Pokud vaše štítná žláza nefunguje správně, začnete tloustnout, i když snížíte příjem energie.
Jak poznáte, že má vaše štítná žláza sníženou aktivitu? Máte slabé svaly, cítíte trvalou únavu, padají vám nadměrně vlasy, máte zrychlený srdeční tep a začnete z ničeho nic přibírat na hmotnosti. Někteří lidé pociťují i deprese.
Při podezření na onemocnění štítné žlázy navštivte endokrinologa, který její dysfunkci rozpozná a navrhne vám příslušná opatření.
Vaječníky
Tento přírůstek hmotnosti je charakteristický pro ženy s hormonální nerovnováhou. Všechny požité sacharidy se přeměňují na tuky a bez ohledu na to, jak zdravě jíte, budete stále přibírat.
Mezi příznaky nesprávné funkce vaječníků se řadí zvýšená tělesná hmotnost i při dietě a pravidelné fyzické aktivitě, chutě na sladké a mléčné výrobky, tukové usazeniny ve spodní části těla (především na hýždích a stehnech), časté bolesti v oblasti vaječníků.
Existují i další důvody, kvůli kterým jste začali náhle přibírat na hmotnosti i přesto, že dodržujete zdravý životní styl. Seznam nemocí, které se podílejí na nadváze je dlouhý, a proto při sebemenším podezření neváhejte s návštěvou lékaře. I obyčejná tloušťka totiž může být nemoc!