Máme se v důsledku migrace bát záškrtu?

 Zdraví 
29. května 2017 11:05 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nenápadná bakterie záškrtu vypouští smrtící toxin. internet
Záškrt byl u nás do roku 1946 obávaným onemocněním se zhruba 10 % úmrtností. Dnes se vyskytuje zejména v rozvojových zemích. Máme se v důsledku migrace bát?

Jak se projevuje

Jde o agresivní formu angíny, kdy bakterie napadá buňky mandlí, patra, hltanu i hrtanu. Bakterie vypouští toxiny, které usmrtí původní zdravé buňky. Na povrchu postižených oblastí se tvoří tzv. pablány, které se nedají odstranit a pokud se odstraní, tak krvácí. U nemocného je typický hnilobný zápach z úst. Zejména děti jsou ohroženy, neboť postupným zmenšováním průchodu dýchacích cest dojde k udušení. Odtud má nemoc také název. Někdy se projevy objevují i na kůži nemocného.

Jak se nemoc přenáší

Přenáší se kapénkovou nákazou, tedy vzduchem. Výjimečně i jinak při kontaktu s nemocným. Jediným zdrojem nákazy je člověk.

Prevence

Vedle dobře fungujícího imunitního systému je to samozřejmě očkování. U nás bylo zavedeno v roce 1946 a díky němu byla nemoc prakticky vymýcena. V osmdesátých a devadesátých letech se pak objevily zcela ojedinělé případy. Protože se ale objevily větší možnosti cestování, dochází k migraci obyvatelstva a u starších ročníků vakcína postupně slábne, existuje reálná možnost objevení záškrtu. Proto má nadále smysl očkování dětí, které jsou nejohroženější skupinou a u osob nad 40 let stojí za to uvažovat o přeočkování.

Existuje také možnost zjistit úroveň imunity. Na předloktí se aplikuje velmi malé množství toxinu produkovaného bakteriemi diftérie, čili záškrtu. Pokud se objeví reakce, stojí za to se přeočkovat. Obzvlášť pokud jedete do oblastí s nižší hygienickou úrovní a nákaza se tam vyskytla.

Léčba

Pokud už nemoc propukne, má současná medicína k dispozici naštěstí antibiotika, která dobře zabírají v prvních fázích nemoci. Pokud má však nemoc čas, může způsobit různé komplikace a může dojít k poškození srdce, ale také k neurologickým komplikacím a vzniku obrn.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

SHIELD: Vesmírná technologie pro hladké přistání kdekoliv ve vesmíru