Dejte si pozor na škrkavky
Co je škrkavka dětská
Jde o červa, který dorůstá až třiceti centimetrů a sídlí v tenkém střevě nakaženého člověka. Velkým problémem jsou jeho larvy, které se dostávají do různých orgánů těla a tam vyvolávají potíže, zánětlivá ložiska a všelijak poškozují organismus.
Projevy nemoci
Nejčastěji procházejí larvy do plic, vyvolávají horečku, kašel, dušnost. Někdy je přítomno i vykašlávání krve. Dospělí červi mohou působit nadýmání, průjem, bolesti břicha a v nejhorším případě zablokují průchodnost tenkého střeva, což je situace, která vyžaduje chirurgický zákrok.
Kde se nakazíme
Nejčastějším zdrojem nákazy jsou subtropické a tropické země s nízkou úrovní hygieny. Konzumace tepelně neopracovaného nebo špatně opracovaného masa a zeleniny pak přinese parazita do našeho těla a tam prodělá vývojový cyklus, který končí usídlením dospělých červů ve střevě a produkcí mnoha tisíc nových vajíček denně.
Jak se chránit
Dbejte na hygienu, nejezte špatně připravená jídla a v případě jakéhokoliv podezření navštivte po projevení obtíží infekční oddělení, kde se dá na základě rozboru zjistit přítomnost vajíček parazita ve stolici. Následná léčba spočívá v podání příslušných léků, které parazita zničí.
Co se tolik neví
Vedle škrkavky dětské jsou u nás mnohem rozšířenější jiné škrkavky, a to škrkavka psí a kočičí. Právě proto je velmi důležité, abychom své zvířecí miláčky pravidelně odčervovali. Protože ale může dojít k přenosu těchto škrkavek na lidi, vnímejme nově objevené obtíže a případně zajděme k lékaři. Preventivně lze doporučit zvýšenou hygienu rukou a potravin a samozřejmě též konzumaci česneku a různých hořkých bylin, například pelyňku nebo ořešáku amerického.