Střevní chřipka vás "vyřadí z provozu". Jak ji nepřenést na všechny kolem sebe?

 Zdraví 
12. června 2017 08:40 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Gestroenteritida je častým a velmi nepříjemným onemocněním. Shutterstock
Kdo ji jednou měl, nepřál by ji ani největšímu nepříteli, natož svým blízkým. Často se však stává, že právě toto nepříjemné onemocnění šíříte nevědomky všude kolem sebe. Jak se roznášení infekce vyvarovat vám poradí tento článek.

Co je střevní chřipka

Jedná se o onemocnění virového či bakteriálního původu. Nakazit se jí můžete několika způsoby. Buď jste pozřeli zkažené nebo kontaminované jídlo a váš trávící systém se s ním nebyl schopen vyrovnat. Zrovna tak jste mohli vypít kontaminovaný nápoj. Stejně jako jiné bakterie a viry se ale i původci střevní chřipky mohou šířit vzduchem. Nakazit se můžete i nedodržováním hygienických pravidel, a to zejména konzumací neumytého ovoce a zeleniny, nebo přípravou potravin neumytýma rukama.

Nejčastějšími projevy střevní chřipky jsou opakované průjmy, zvracení, horečka, malátnost, únava, bolest svalů, kloubů a břicha. Při nedostatečném příjmu tekutin hrozí dehydratace, což může být velmi nebezpečné. Důležité je dodržovat přísnou dietu a v případě zhoršujících se příznaků navštívit lékaře. Pokud onemocní střevní chřipkou kojenec, je potřeba vyhledat lékaře neprodleně!

Čisté ruce jsou základ

Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly, proto si vždy po použití toalety důkladně umyjte ruce nejlépe antibakteriálním mýdlem. Pro absolutní jistotu poté ještě omyjte všechny plochy, na které jste cestou z toalety sáhli, desinfekčním prostředkem. Jedná se hlavně o samotné wc, prkénko, všechny kliky a vodovodní baterii. Pak si teprve můžete být jisti, že jste udělali v tomto ohledu maximum.

Bez desinfekce se neobejdete

Pravidelně desinfikujte i další plochy v bytě. Za den osaháte všechny kliky a kohoutky několikrát a nechcete přeci riskovat zdraví ostatních členů rodiny. Každý večer proto omyjte všechny plochy, kterých se nejčastěji dotýkáte.

Vyhýbejte se kontaktu s jídlem a nápoji

Příprava jídla kontaminovaným jedincem může být vysoce riziková. Pokud opravdu musíte připravovat jídlo právě vy, důkladně si vydesinfikujte ruce a během přípravy jídla neopouštějte místnost a dotýkejte se pouze potravin. Potraviny neochutnávejte, mohli byste poté při dalším kontaktu s jídlem přenést infekci prsty, které jste měli v ústech.

Nesdílejte s nikým lahve, příbory, talíře, nepřipravujte jídlo nemytýma rukama, nesahejte na jídlo, které jedí ostatní (například netrhejte kuličky hroznového vína) neochutnávejte jídlo od ostatních, nedávejte jim ochutnat své jídlo. Zvlášť obezřetní buďte, pokud se v domácnosti nachází kojenec a malé děti.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47