خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jak ovlivňuje pořadí, ve kterém se děti narodily, jejich charakter?

Jsou prvorození chytřejší?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vztahy 
16. srpna 2018 15:33 / Depositphotos
  10   4
Obrovská záhada genetiky rozluštěna? Psychologové se snaží přijít na kloub tomu, jak ovlivňuje pořadí, v jakém se sourozenci rodí, jejich charakter. A dospěli k zajímavým závěrům.

Dvě dosud největší studie v podstatě dospěly k závěru, že v růstu dětí a formování jejich psychických charakteristik hraje pořadí narozených sourozenců okrajovou roli. Podle posledních teorii se děti především odlišují strategiemi, jakými si získávají pozornost a přízeň rodičů. V tomto smyslu lze konstatovat vedlejší a obecní rysy.

Prvorození obvykle mívají větší sebedůvěru a mají sklony být svědomití. Sourozenci prostřední mívají pocity frustrace a odcizení od rodiny, mají pocit, že se pohybují na neznámé a neurčité půdě. Nejmladší mají sklony být více společenští, ale také neurotičtější. 

Jedna z nedávných studií týkající se prvorozených přímo hovoří o vyšším inteligenčním kvocientu (v průměru o 1,5 bodu vyšším), než u ostatních sourozenců. To je podle vědců z Lipska důsledkem skutečnosti, že interakce mezi bratry a sestrami stimuluje poznávací schopnosti a schopnosti učit se.

Další studie ukázaly, že prostřední sourozenci mají diplomatické schopnosti, které jsou dané nezbytností v dětství vyjednávat a jsou více společenští. Známý je však middle-child syndrom, který identifikuje zklamání z toho, že nemají „práva“ prvorozených, ani se jim nedostává ústupků jako nejmladším sourozencům. O žárlivosti sourozenců jsme psali před časem

Údaje, o nichž informoval britský deník The Guardian, potvrzují mnohé dřívější tvrzení, že objektivně odlišná pozice má svou roli v boji o přízeň otce a matky a je možné, že tak ovlivňuje osobnost. V mnoha případech však jde o mýty a to, co skutečně tvoří charakter, závisí na jiných proměnlivých okolnostech.

📷
1
fotografie
Jitka Jahodová | inStory.cz
Kam dál?
Deset dekorací na svatbu, které si hravě vyrobíte sami
Kouzlo svatební noci...
Přírodní afrodiziaka pro lepší sex. Co dodá mužnou sílu?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete krásné zážitky i fotografie? Pět tipů, kam se vydat za podzimními barevnými scenériemi

Zprávy

Češi stávají do práce dříve než jinde v Evropě, přesto mají výrazně nižší mzdy. Kdo za to může?

Bydlení

Znáte omyvatelné interiérové nátěry? Do bytu s malými dětmi jsou ideální