Nemoci, které vám hrozí při nadměrné konzumaci cukru. Budete překvapení

Nadměrnou konzumací cukru si velmi ubližujeme
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
13. srpna 2018 09:53 / Depositphotos
  0   0
Možná si to nechceme přiznat, ale výzkumy hovoří jasně, nemocnost roste, rozmáhají se tzv. civilizační choroby, jsme stále tlustší a stále více nemocní nejen fyzicky, ale i duševně. A jednou z hlavních příčin je cukr, respektive jeho nadměrná konzumace.

Cukr je droga a způsobuje závislost podobně jako alkohol či cigarety a je jednou z významných příčin mnoha onemocnění. A ta bývají opravdu vážná. 

Pozor na závislost u dětí

Cukr představuje největší riziko právě pro naše děti, u kterých se může závislost na cukru vyvinout již v raném stádiu dětství. A mnohé maminky si to neuvědomují, nebo to záměrně přehlíží, případně si myslí - naše děti takové nebudou.

A začíná to nenápadně. Nevinné odměňování při rozbitém kolínku, za dobrou známku nebo pro utišení dítěte v supermarketu. Takové chování může vyústit až do zmiňované závislosti a následných zdravotních potíží.

Zavádějícími mohou být i reklamy, které propagují různé cukrovinky, a to zejména v době, kdy vysílání sledují většinou děti. Často právě zástupci průmyslu cukrovinek vystupují jako experti na zdravou výživu a tváří se, že jsou vlastně partnery dětských klubů, škol či jiných institucí, které se podílejí na programech pro snižování dětské obezity. Tématu dětské obezity jsme se věnovali v jiném článku.

Jaké nemoci se mohou v souvislosti s cukrem objevit?

Kromě obezity a potíží s ní spojených se při nadměrné konzumaci cukru mohou vyvinout i různé psychické nemoci a poruchy jako například:

ADD/ADHD

Porucha pozornosti (ADD) a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), jsou dnes diagnostikovány u 5% dětí a mladistvých ve věku od 3 do 17 let. Mezi nejdůležitější symptomy patří například: nepozornost, zapomnětlivost, chybějící sebevědomí, emocionální výkyvy, poruchy spánku a usínání, chaotické chování, impulzivnost a jiné.

Výkyvy nálad

Je všeobecně známo, že děti mají citlivý nervový systém, proto zejména při zvýšené konzumaci cukru často dochází ke změnám nálad. Některé děti mohou být dokonce agresivní nebo hašteřivé. Studie dokazují, že děti, které pily nadměrné množství sladkých nealkoholických nápojů, byly často hyperaktivní nebo měli problémy s koncentrací.

Podle sdružení zabývajícího se příčinami, symptomy či léčbou kvasinkových infekcí (Yeast Infection Advisor), podporuje cukr mimo jiné tvorbu kvasinkových infekcí ve střevech, což opět negativně ovlivňuje chování dětí.

Deprese

Charakteristickými znaky jsou nespavost, sklíčenost, rozladěnost. Lidé trpící depresí nemají z ničeho radost, jsou malátní, bez zájmu, rychle se unaví a těžko se dokáží na něco koncentrovat. Jak vyzrát na deprese se dočtete zde.

Strava s vysokým obsahem cukru či fruktózy způsobuje, že mozek reaguje na podněty mnohem citlivěji, a to zejména na stres v období dospívání. Zejména dospívající děti  jsou pak náchylnější k depresím a úzkostným stavům.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid a pohoda

Dům a zahrada

Vinylové desky se vracejí do módy. Na trhu se setkáte se třemi základními typy gramofonů

Bydlení

Praní černého prádla. Dodržujte několik pravidel a zkuste ocet

Zavřít reklamu