Nemoci, které vám hrozí při nadměrné konzumaci cukru. Budete překvapení

 Zdraví 
13. srpna 2018 09:53 / Jitka Jahodová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nadměrnou konzumací cukru si velmi ubližujeme Depositphotos
Možná si to nechceme přiznat, ale výzkumy hovoří jasně, nemocnost roste, rozmáhají se tzv. civilizační choroby, jsme stále tlustší a stále více nemocní nejen fyzicky, ale i duševně. A jednou z hlavních příčin je cukr, respektive jeho nadměrná konzumace.

Cukr je droga a způsobuje závislost podobně jako alkohol či cigarety a je jednou z významných příčin mnoha onemocnění. A ta bývají opravdu vážná. 

Pozor na závislost u dětí

Cukr představuje největší riziko právě pro naše děti, u kterých se může závislost na cukru vyvinout již v raném stádiu dětství. A mnohé maminky si to neuvědomují, nebo to záměrně přehlíží, případně si myslí - naše děti takové nebudou.

A začíná to nenápadně. Nevinné odměňování při rozbitém kolínku, za dobrou známku nebo pro utišení dítěte v supermarketu. Takové chování může vyústit až do zmiňované závislosti a následných zdravotních potíží.

Zavádějícími mohou být i reklamy, které propagují různé cukrovinky, a to zejména v době, kdy vysílání sledují většinou děti. Často právě zástupci průmyslu cukrovinek vystupují jako experti na zdravou výživu a tváří se, že jsou vlastně partnery dětských klubů, škol či jiných institucí, které se podílejí na programech pro snižování dětské obezity. Tématu dětské obezity jsme se věnovali v jiném článku.

Jaké nemoci se mohou v souvislosti s cukrem objevit?

Kromě obezity a potíží s ní spojených se při nadměrné konzumaci cukru mohou vyvinout i různé psychické nemoci a poruchy jako například:

ADD/ADHD

Porucha pozornosti (ADD) a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), jsou dnes diagnostikovány u 5% dětí a mladistvých ve věku od 3 do 17 let. Mezi nejdůležitější symptomy patří například: nepozornost, zapomnětlivost, chybějící sebevědomí, emocionální výkyvy, poruchy spánku a usínání, chaotické chování, impulzivnost a jiné.

Výkyvy nálad

Je všeobecně známo, že děti mají citlivý nervový systém, proto zejména při zvýšené konzumaci cukru často dochází ke změnám nálad. Některé děti mohou být dokonce agresivní nebo hašteřivé. Studie dokazují, že děti, které pily nadměrné množství sladkých nealkoholických nápojů, byly často hyperaktivní nebo měli problémy s koncentrací.

Podle sdružení zabývajícího se příčinami, symptomy či léčbou kvasinkových infekcí (Yeast Infection Advisor), podporuje cukr mimo jiné tvorbu kvasinkových infekcí ve střevech, což opět negativně ovlivňuje chování dětí.

Deprese

Charakteristickými znaky jsou nespavost, sklíčenost, rozladěnost. Lidé trpící depresí nemají z ničeho radost, jsou malátní, bez zájmu, rychle se unaví a těžko se dokáží na něco koncentrovat. Jak vyzrát na deprese se dočtete zde.

Strava s vysokým obsahem cukru či fruktózy způsobuje, že mozek reaguje na podněty mnohem citlivěji, a to zejména na stres v období dospívání. Zejména dospívající děti  jsou pak náchylnější k depresím a úzkostným stavům.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jmelí pomůže upevnit zdraví. Posiluje imunitu a zdárně bojuje proti některým nemocem

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu