Společná jízda rodiče a dítěte na skluzavce může být pořádně nebezpečná

 Děti 
10. srpna 2018 14:32 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Důležitou roli totiž hraje váha  Shutterstock
Jezdíte společně se svým dítětem na skluzavce? Tak děláte obrovskou chybu! Vašemu dítěti totiž hrozí vážné zranění.

Snad každé dítě miluje ježdění na skluzavce. A milují ho i ty nejmenší děti, které sotva začaly chodit. Jenomže řada rodičů se jim snaží vyhovět tím, že si je prostě posadí na klín a jezdí s nimi společně dolů. A to je právě podle posledních vědeckých výzkumů riskantní. Tím, že se klouzáte společně, zvyšujete pravděpodobnost toho, že by si dítě mohlo zlomit nohu nebo si přivodit jiný úraz. Proč?

Zlomeniny nohou

Nejprve pár statistik. Od roku 2002 do roku 2015 se jenom v Americe zranilo na skluzavkách přes 352 tisíc dětí ve věku do šesti let, z toho nejvíce batolata od 12 do 23 měsíců, které měli rodiče na klíně. Ve většině případů šlo o zlomenou nohu. Ta se jim totiž během jízdy zachytila za okraj skluzavky, stočila se dozadu a neštěstí bylo na světě. 

Důležitá je váha

Hlavní roli hraje váha dítěte. Pokud děti jezdí sami, pak je poměrně nepravděpodobné, že by se jim noha takto mohla zachytit za skluzavku. Navíc jsou lehké, takže ani síla jejich pohybu není tak intenzivní. Ale při jízdě s dospělou osobou dochází k větší rychlosti vzhledem k hmotnosti dospělého, což znamená, že dítě si může snadno zlomit kosti, například pokud se mu noha zachytí o skluzavku nebo třeba tkanička od jeho bot zůstane pod tělem dospělého.

Vhodná obuv a oblečení

Vědci proto radí, aby dospělí nejezdili na skluzavce s malým dítětem na klíně, a pokud to opravdu chtějí udělat, měli by být velmi opatrní, aby se noha dítěte nikde nezachytila, protože následky mohou být bolestivé. Stejně tak by měli rodiče dbát i na vhodnou obuv a oblečení na hřiště a odstranit vše, čím by se mohlo dítě na skluzavce zachytit - například už zmíněné tkaničky, šňůrky a další. Anebo nechejte děti na hřišti, u kterého máte jistotu, že na něm nejsou střepy, běhat bosé. O tom, proč je to tak zdravé pro dětskou nohu, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná