Není čaj jako čaj. Rooibos zklidní děti před spaním a uleví i podrážděné pokožce

 Děti 
16. března 2021 17:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Rooibos dětem chutná díky nasládlému aroma Pexels
Není čaj jako čaj. Možná to ještě nevíte, ale rooibos vlastně čaj vůbec není a díky svým vlastnostem je skvělým nápojem nejen pro děti už od kolébky. Najdete v něm celou škálu zdraví prospěšných látek, ale hlavně zklidňuje pocuchané nervy, pomáhá lépe usnout a uleví i podrážděné pokožce. Rooibos je nápojem připravovaným z keře nazývaného čajovec kapský z čeledi bobovitých a rozhodně si jej zamilujete.

Co dát dětem pít v odpoledních hodinách, abyste zbytečně nestartovali jejich aktivitu a nepovzbuzovali je k dovádění? Vyhnout byste se měli slazenému kakau, které vzhledem k vysokému obsahu cukru může děti nabudit, ale i černému čaji, který má stimulační vlastnosti. Sklenka vody je skvělou volbou, ale hrnek teplého rooibosu ještě lepší.

Rooibos je pro děti vhodný už z toho důvodu, že jim chutná i bez doslazování. Je totiž přirozeně nasládlý, má medové aroma a vybrat si můžete z několika příchutí. Nabídnout ho tak můžete i nejmenším dětem, které teprve přechází z mateřského mléka na jinou tekutinu. Zdokonalit ho můžete čerstvým nebo kompotovaným ovocem, případně ještě více zjemnit mlékem.

Neobsahuje tein

Většina čajů, především pak černý, obsahuje tein, tedy takzvaný čajový kofein. Dětem se ho proto nedoporučuje dávat před spaním, aby nebyly před spánkem zbytečně moc aktivní. Oproti tomu rooibos tein neobsahuje, a navíc se pyšní celou řadou cenných látek. Obsažený vápník je v dětském věku obzvláště důležitý pro správný růst kostí, a železo, které rooibos rovněž obsahuje, je zase zásadním prvkem pro krvetvorbu. Najdete v něm ale i vitamin C a antioxidanty a dětem navíc pomáhá ulevit při trávících obtížích.

Rooibos, pohádku a spát

Máte-li s uspáváním problémy, zkuste si udělat nový rituál. Děti je mají rituály rády a vám pomohou zkrátit dobu usínání na minimum. K večeři nebo k večerníčku jim nabídněte šálek teplého rooibosu, který se připravuje stejně jako čaj, ovšem jeho účinky jsou nesrovnatelné. Neobsahuje žádné stimulační látky a děti naopak zklidňuje a uklidňuje, což jim pomáhá rychleji usnout.

Pro děti nejen na pití

Maminky malých dětí na rooibosu ocení i to, že se dá nejen pít, ale také s ním lze omývat opruzenou či jinak podrážděnou dětskou pokožku. Kromě vápníku a železa totiž obsahuje také zinek, který je součástí většiny mastiček na opruzeniny. Je ale také důležitý pro správné fungování imunitního systému, o čemž jsme psali zde.

Prostřednictvím nálevu jej však lze používat i zevně na novorozenecké či klasické akné. Proto, pokud vám nějaký čaj zbyde, nemusíte jej vylévat, ale bez obav využít na omytí podrážděné pokožky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum