Pěstujte si rostlinu zdraví doma. Šťavnaté listy najdou využití při léčbě i v kuchyni

 Zdraví 
15. března 2021 13:25 / Bronislava Silná
  3   0
📷
4 fotografie v galerii
Šťavnaté listy najdou využití při léčbě i v kuchyni Pixabay
Mnoho rostlin je známo svými léčivými účinky. Jednou z nich je i aloe vera. Nebojte se pro své zdraví využít i tu doma pěstovanou. Máme další informace.

Aloe vera nebo-li aloe pravá je léčivá rostlina, která k nám připutovala z oblasti Arabského poloostrova. Protože je ale nenáročná, rozšířila se pro své léčivé schopnosti po celém světě. Nesnáší jen mrazy, i když se uvádí, že snese teploty až do minus 4 stupňů Celsia.

Obsah léčivých látek

Aloe vera obsahuje samozřejmě základní škálu vitaminů. Nepřekvapí vitamin C, E a vitaminy řady B. Důležitý je obsah zinku, hořčíku a vápníku. Důležité je zastoupení sedmi dismutáz superoxidů, mukopolysacharidy a další účinné látky. V rostlině jsou různé enzymy, aminokyseliny a steroly. Rozsah látek je dobře vybalancovaný a z hlediska účinnosti má aloe hodně co nabídnout.

Využití k léčbě

Hlavním přínosem aloe vera je schopnost působit jako silný antioxidant. Zde se uplatní jak vitaminy, tak i zinek a superoxidy. Oxidační stres, který můžeme zjednodušeně přirovnat k jakémusi rezavění organismu zevnitř, tak může být díky aloe vera významně zpomalen či prakticky zastaven. To samozřejmě souvisí s vlivem na stav cév, na prevenci infarktů, mrtvic, rakoviny a dalších nemocí. Vedle působení na volné radikály je důležité, že obsah látek také aktivuje přirozenou obranyschopnost našeho organismu. Zvyšuje se tak imunitní odpověď a tělo lépe vzdoruje nákazám. Aloe se velmi často využívá také k léčbě různých vnějších poranění, škrábanců, jizev a podobných poškození. Má svůj obrovský význam v péči o pokožku. Zlepšuje akné a jiné neblahé kožní projevy. Ohledně akné si ovšem přečtěte i článek zde. V kombinaci s olivovým olejem je aloe skvělá proti suchým a lámavým vlasům. Pro své protizánětlivé účinky se hodí i na řešení střevních obtíží, zejména těch chronických.

Jak použít

Můžete si pochopitelně koupit výrobky, v nichž se objevuje buď dužina aloe či její sušená šťáva. Tekutinou z uříznutého listu si můžete ošetřovat vnější zranění, a to včetně popálenin. Nejsme ale odkázáni jen na kupování drahých produktů. Můžete klidně využít i rostlinu doma. Dužinu lze i konzumovat. Jen je třeba dát pozor na to, abyste ji zbavili vnější vrstvy, tedy slupky. V ní je obsažen latex, který působí projímavě. Vnitřní část je ale lahodná, dá se použít do různých smoothie či ovocných salátů a prospěje našemu trávení a zdraví celkově.

Jak pěstovat

Pokud vás účinky aloe zaujaly a chtěli byste si ji začít pěstovat doma, je nejjednodušší si pořídit sazeničku. Dopřejte jí půdu, která bude obsahovat písek i rašelinu. Spodní část květináče vyložte kamínky. V teplém období je potřebná silnější zálivka. Potřebu vody uvidíte zřetelně na listech. Hlavně je nutné světlo, ideální je jižní strana. Někdy ale i mnoho světla škodí. Aloe pak začne hnědnout, a to je signál pro její odsunutí z dosahu paprsků.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu