Chcete přestat kouřit jednou provždy? Vsaďte na vyzkoušené tipy odborníků a bývalých kuřáků

 Zdraví 
15. března 2021 08:21 / Zuzana Procházková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Během odvykání kouření je důležitá příprava a plánování Pixabay
Kouření je pro náš organismus nanejvýš škodlivé. Nikotin, dehet a oxid uhelnatý postupně ničí každý orgán našeho těla. Z 90 % je kouření příčinou rakoviny plic, a přesto jsou cigarety trendem a obrovským byznysem. Kuřáci se totiž velmi brzy stávají závislí na nikotinu a odvykání není vůbec jednoduché. Jak postupovat v případě, že chcete s kouřením přestat?

Vzpomeňte si na svoji první cigaretu. Nejspíš jste si ji dali spolu s přáteli a vůbec vám nechutnala. Nechtěli jste ale vyčnívat. Kouření totiž obvykle začíná jako tzv. psychosociální závislost, kdy si chcete dát cigaretu spolu s ostatními a nechcete vyčnívat z davu a odmítnout. V této fázi není závislost silná a je snáze ovlivnitelná. Posléze se ale kouření stane tzv. fyzickou závislostí a kuřák má potřebu si zapálit v jakékoli situaci. Je zde vybudovaná silná závislost a k odvykání je potřeba přistupovat systematicky.

Příprava

Pokud jste se rozhodli přestat kouřit, je důležité si skutečně uvědomit, proč to děláte. Je to kvůli zdravotním problémům, rodině, partnerce, dítěti, financím, sociálnímu postavení? Napište si to. Definujte si den D, kdy s odvykáním začínáte. O tomto termínu informujte vaše nejbližší a kamarády. Požádejte je, aby vás v tomto rozhodnutí podporovali. Toto je velmi důležité. Je potřeba mít kolem sebe lidi, kteří při vás budou stát.

Plánování

Odborníci se shodují v tom, že jeden z nejdůležitějších předpokladů odvykání kouření je plánování. Bylo zjištěno, že lidé, kteří jsou rozhodnutí přestat kouřit a vedou si o tom deník či plán, mají výrazně vyšší šanci, že tento boj vyhrají. Osobní plán si může každý vést podle své vůle. Zapisujte si tam například denní cíle, evidujte snižování dávek cigaret a jejich dodržení, nebo si například odškrtávejte dny bez cigaret. Vše má velmi pozitivní vliv na vaši psychiku, která hraje v odvykání stěžejní roli.

Identifikace situací

Potřeba si zapálit je často vázána k určitým situacím. Zkuste identifikovat ty, které jsou pro vás nejrizikovější. Jakmile je budete znát, vymyslete náhradní řešení. Například, pokud jste byli zvyklí, že si cigaretu zapálíte při čekání na autobus, zkuste nově místo toho cucat bonbón, nebo si dát kus přichystaného ovoce. V tomto bodě je tedy velmi důležité, abyste si zaznamenali situace, které jsou spojené s cigaretou, a vymysleli náhradní řešení.

Abstinenční příznaky

Pokud kouříte hodně dlouho a vypěstovali jste si silnou závislost, tak se těžkým abstinenčním příznakům nevyhnete. Kvůli nim se spousta odvykajících kuřáků k cigaretám stejně vrátí. V prvé řadě musíte mít pevnou vůli, protože ani nejdražší nikotinové náplasti vás závislosti na kouření nezbaví. Jde ale o to, že vám pomohou zmírnit abstinenční příznaky, jako je nutkání zapálit si, deprese, nesoustředěnost, zvýšená chuť k jídlu a další. Rozhodně je tedy nezatracujte, naopak budou skvělým pomocníkem. Lidé, kteří boj s kouřením vyhráli, se svěřili s dalšími tipy, jak překonat abstinenční příznaky. Je to například cucat staré prázdné nezávadné umělohmotné špičky, nosit s sebou sáček s ovocem, loupat ořechy nebo uklízet.

Změna životního stylu

Odvykání kouření je vždy spojeno se změnou životního stylu, a to i v maličkostech. Chvíle, kdy budete mít nutkání zapálit si, je potřeba nahradit jinými aktivitami. Pokud jste byli zvyklí kouřit na cestě do práce, najděte si jinou cestu. Pokud jste byli zvyklí kouřit vsedě během telefonování, vstaňte a během hovorů choďte. Pokud jste byli zvyklí kouřit ve volném čase, jděte cvičit nebo si ukliďte a zorganizujte bydlení. Navíc je potřeba také přihlédnout k jídelníčku. Jezte pravidelně ovoce, zeleninu a ryby, které vám dodají potřebné vitaminy a živiny. Dále čtěte: Zázračné ghí, elixír mládí a krásy. Vyrobte si doma za pár minut své vlastní

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej