Zázračné ghí, elixír mládí a krásy. Vyrobte si doma za pár minut své vlastní
Ghí jako lék v tradiční ajurvédě
V Indii se ghí využívá už přes 6 000 let. Ghí je sanskrtský název pro přepuštěné máslo, které se v tradiční indické medicíně, tedy ajurvédě, označuje jako domácí lék. Léčivé rostliny a byliny se vařily v ghí, a následně se tato mast aplikovala na postižená místa. Prospěšné látky, které ghí obsahuje, mají totiž v kombinaci s léčivými bylinami naprosto skvělé účinky. Samozřejmě je v Indii přepuštěné máslo také základem kuchyně. Je využíváno pro přípravu téměř všech pokrmů.
Benefity přepuštěného másla
- Je bohaté na vitaminy, minerály a antioxidanty. Obsahuje zejména vitamin A, D, E a K. Dále je zásobárnou draslíku, hořčíku nebo železa.
- Neobsahuje žádné mléčné bílkoviny, což ocení lidé s intolerancí na laktózu. Díky tomu je také velmi lehce stravitelné.
- Podporuje trávení a stimuluje tvorbu žaludečních kyselin. Je vhodný pro lidi, u kterých byla zjištěna alergie na lepek.
- Obsahuje tzv. kyselinu máselnou, která chrání střeva, udržuje ideální hladinu inzulinu a navíc působí protizánětlivě.
- Pomáhá v hubnutí, spaluje tuky a detoxikuje tělo. Děje se tak, protože látky obsažené v ghí na sebe vážou toxiny a volné radikály, které jsou následně odvedeny z těla ven.
- Chrání nervy a mozek. Je totiž plné omega 3 a 6 mastných kyselin, které slouží k ochraně nervových a mozkových buněk.
- Urychluje hojení a zklidňuje popraskanou či podrážděnou pokožku po celém těle.
Jak používat ghí v kuchyni
Není žádným tajemstvím, že naše babičky na ghí smažily, mastily jím knedlíky i kaše, přidávaly ho do omáček, polévek, a stejně tak jej využívaly k pečení masa nebo buchet. Nedaly na něj zkrátka dopustit. Velmi dobře si byly vědomy toho, že přepuštěné máslo zlepšuje trávení a má další léčivé účinky.
Nyní se ghí vrací do našich kuchyní a o jeho zdraví prospěšných účincích se píše stále více. Hlavní důvody, proč jej používat v kuchyni, jsou následující:
- Má kouřový bod až na 252 °C. To je teplota, kdy se začne přepalovat. Je proto ideální ke smažení a přípravě vysoce tepelně upravovaných pokrmů. Pro srovnání, klasické máslo se začne přepalovat od 121 °C.
- Hravě nahradí všechny jiné tuky, hodí se k jakékoliv přípravě jídla. Navíc skvěle chutná i na chlebu.
- Můžete jej skladovat v uzavřené sklenici i při pokojové teplotě, není potřeba ho uchovávat v lednici.
- V lednici nebo v chladu ve spíži vám vydrží i více než 12 měsíců.
Připravte si přepuštěné máslo za 15 minut
Ceny ghí jsou někdy téměr astronomické, přitom na jeho připravě není nic složitého. Neutrácejte zbytečně peníze a připravte si ho sami za 15 minut.
- Do hrnce vložte máslo a nechte zcela rozpustit. Stále kontrolujte, jestli se máslo nepřipaluje.
- Jakmile je máslo rozpuštěné, ztlumte plamen a máslo provařujte tak, aby jen mírně probublávalo.
- Mezitím sbírejte bílou pěnu, která se bude tvořit. Jedná se o mléčnou vysráženou bílkovinu. Rozhodně ji nevyhazujte, je skvělá do buchet, kaší i omáček. Část bílkoviny zůstane na dně hrnce přilepená. To je v pořádku. Jen dávejte pozor, aby se zcela nepřipálila. Lehké zahnědnutí nevadí.
- Za cca 15 až 20 minut byste měli mít všechnu bílkovinu vysráženou (usazenou vrstvu bílkoviny na dně neodstraňujte) a měli byste vidět krásně čiré zlaté ghí.
- Nyní ghí přeceďte přes plátno (utěrku) do skleničky s uzávěrem. Zbavíte tak máslo všech zbylých částeček bílkoviny.
- Nakonec nechte máslo zchladnout a ztuhnout.
- Ghí uchovávejte při pokojové teplotě nebo v lednici. Dále čtěte: Dejte sbohem drahé vlasové kosmetice. Kouzlo krásných a lesklých vlasů tkví v něčem jiném.