Říká se, že jedna sklenička vína denně prospívá zdraví. Vědci hovoří o opaku

 Zdraví 
07. března 2021 17:39 / Zuzana Procházková
  12
📷
4 fotografie v galerii
Dvě deci červeného vína pro zdraví je mýtus Pixabay
Všichni jste se určitě setkali s tvrzením, že jedna sklenička vína denně zdraví neškodí, naopak je prospěšná. Názory lékařů a vědců se však v mnohém rozcházejí. Může skutečně velmi střídmá konzumace vína či piva snížit riziko srdečních onemocnění? Vystavujete se pitím alkoholu zvýšenému riziku rakoviny a jiných onemocnění? Čtěte dále a dozvíte se, co jsou vědecky podložená fakta a co mýty.

V britském lékařském týdeníku byla před třemi lety zveřejněna globální studie, která byla svým rozsahem a zkoumanými faktory velmi významná. Postihovala totiž skupinu lidí od 15 do 95 let, a to ve 195 zemích světa. Navíc, celý výzkum probíhal celých 16 let, mezi lety 1990 a 2016. Výsledky hovoří jasně. Jakákoliv konzumace alkoholu má negativní dopady na zdraví a doporučovat alkohol k prospěchu zdraví je nesmysl.

Alkohol je sedmým nejrizikovějším faktorem způsobujícím předčasnou smrt

Bylo zjištěno, že konzumace alkoholu způsobila smrt více jak 2 milionům lidí. To řadí alkohol jako sedmý nejvýraznější faktor pro předčasnou smrt nebo také invaliditu. Alarmující informací je to, že v rámci věkové skupiny 15-49 let, se stal alkohol hlavní příčinou předčasného úmrtí.

Čech vypije v průměru 4 až 5 jednotek alkoholu denně

To ale není všechno. Vědci studií odhalili, že u lidí, kteří konzumují alkohol, je vyšší výskyt zdravotních komplikací a jiných potíží, které jsou spojeny s průběhem onemocnění. Například lidé s rakovinou nebo tuberkulózou, kteří konzumují jednu jednotku alkoholu denně (např. 250 ml piva jedenáctky), mají o 0,5 % vyšší riziko zdravotních komplikací než abstinent. V případě dvou půllitrových piv je to už 7 %, a pokud se jedná o konzumaci pěti piv, riziko zdravotních potíží je o 37 % vyšší.

V roce 2016 se v České republice pohybovala průměrná spotřeba alkoholu okolo 2,5 jednotek denně u žen a 4,5 jednotek denně u mužů. Pro srovnání, nejvyšší průměrná spotřeba alkoholu u žen je zaznamenána na Ukrajině, kde ženy denně vypijí přes 4 jednotky alkoholu. Co se mužů týká, tak vedou Rumuni, kteří si v průměru každý den dají 8 a více jednotek alkoholu.

Tvrzení, že sklenička červeného vína prospívá zdraví, není nic jiného než mýtus a marketing

Sonia Saxenaová, jedna z autorek výzkumu, doplňuje, že jedno pivo nebo deci vína denně je rizikové jen v malé míře, přesto ale si naprostá většina lidí nedá pouze jedno pivo, ale hned dvě nebo tři. A to je již rizikové. Proto tvrzení, že je alkohol v malé míře zdraví prospěšný, není nic jiného než nesmysl.

Prohlašovat, že víno je lék, je pouze marketingově a komerčně prospěšné. Alkohol je velký byznys a jeho výrobci jsou schopni na promo aktivity alokovat velkou část peněz a v některých případech i lékaře, kteří mluví o těchto zázračných účincích skleničky červeného vína. Dále čtěte: (Mnoho lidí si doma měří tlak, ale špatně. Naměřené hodnoty pak neodpovídají realitě).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte