Zablokovaná krční páteř může vyvolat zdravotní potíže, které s ní zdánlivě nesouvisejí. Dokonce i deprese a úzkostné poruchy

 Zdraví 
26. února 2021 08:47 / Eva Vogelová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Potíže s krční páteří trápí čím dál mladší jedince  Depositphotos
Časté blokády krku mohou souviset s degenerativním onemocněním páteře. Rozvíjejí se s přibývajícím věkem. Nejčastěji trápí lidí nad šedesát let, ale výjimky už netvoří ani mladí lidé. Příčiny brzkého vzniku degenerativních změn není těžké uhodnout. Způsobuje je zejména práce u počítače a nedostatek pohybu. Onemocnění se může u každého projevovat odlišnými zdravotními potížemi. Přečtěte si o nich.

První degenerační změny se většinou odehrávají v oblasti meziobratlové ploténky, kde dochází k rozpadu kolagenních a úbytku elastických vláken. Pacienti mohou trpět častými bolestmi, ale někteří o svém postižení nemusejí vědět. Jde o velmi individuální problém.

Pokud se však dlouhodobé potíže s krční páteří neléčí, může dojít k poškození míchy, což většinou způsobí dlouhodobý útlak vzniklý z nestability páteře. Projevy degenerativního onemocnění mnohdy mohou být až nesnesitelné bolestivé a nezřídka kdy přecházejí do chronického stavu. Navíc jsou často propojené s dalšími zdravotními potížemi, které s nimi zdánlivě nesouvisí.

Migréna

Myšlenka, že se degenerativní změny krční páteře projevují pouze bolestí v oblasti krku, je mylná. Překvapit vás může i náhlou bolestí hlavy, která vyústí až do stavu, který se velmi podobá klasické migréně. Těžko si ji spojíte s krční páteří, protože bolest někdy odtamtud pocitově vycházet nemusí.

Cervikokraniální bolesti hlavy mohou vzniknout i po úrazu, ale často se objevují v důsledku špatného držení těla. Během sezení u počítače lidé nevědomky předsouvají hlavu před tělo a tím nepřiměřeně zatěžují krční páteř.

Deprese a úzkostné poruchy

Deprese a úzkosti jdou ruku v ruce s degenerativní změnami na krční páteři. V roce 2016 proběhl výzkum, který dokazuje, že dlouhodobé bolesti hlavy a krční páteře úzce souvisejí s psychickými potížemi. Více si o něm můžete přečíst zde. Často jde o začarovaný kruh, který nemá konce. Vlivem depresí a úzkostí trpí lidé velkým stažením svalů, které zároveň negativně ovlivňují nervovou soustavu zejména v oblasti krční páteře.

Závratě

Kdo v životě zažil velké závratě, může patrně potvrdit, že nešlo o nic příjemného. Přijdou většinou náhle při různých činnostech. Problém nastává ve chvíli, když třeba řídíte auto. V takovém případě je nejlepší rychle někde zastavit, abyste nezpůsobili dopravní nehodu.

Opět moc lidí nenapadne, že nepříjemné závratě s pocitem na zvracení nezpůsobuje problém ukrytý někde v hlavě, ale v krční páteři. K motání hlavy dochází právě kvůli degenerativním změnám, které mohou vyvíjet tlak na lebeční tepny, čímž se zmenší průtok krve do hlavy. Výsledkem tohoto stavu bývá i slabost, zmatenost, zhoršení zraku a pocit na zvracení. Bolesti krční páteře se však mohou alespoň trochu zmírnit, když budete usínat ve správné pozici.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve