Para ořechy jsou velmi chutné a zdravé. Ve větším množství ale člověku škodí

 Zdraví 
20. února 2021 10:55 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Para ořechy jsou skvělé jen v malém množství Pixabay
Para ořechy jsou velmi zdravou potravinou. Bohužel ne každý ví, že jen v omezeném množství. Máme další informace.

Para ořechy jsou plody stromu, který se nazývá juvie ztepilá. Jejím domovem jsou amazonské pralesy. Patří do Brazílie, Peru a Bolívie. Někdy se para ořechům říká také brazilské ořechy.

Proč škodí ve větším množství

Hlavním problémem, který vede ke škodlivosti většího množství para ořechů, je fakt, že tyto ořechy obsahují značné množství selenu. Jeden ořech může mít až 96 mikrogramů této látky, přičemž doporučená denní dávka se pohybuje kolem 70 mikrogramů. Protože však jednorázově zvýšená dávka nevadí, doporučuje se, aby člověk zkonzumoval během dne maximálně tři kusy ořechů. V některých textech se objevuje jako maximální doporučený počet ořechů šest. Současně platí, že byste neměli jíst větší množství ořechů více dnů za sebou. Jestliže si chcete vyladit příjem selenu, je možné konzumovat denně jeden ořech po dobu jednoho týdne. Pak je určitě dobré si dát přestávku.

Větší příjem selenu se může projevit nevolností nebo zvracením. Mohou se dostavit bolesti břicha či průjem. Váš dech i pot bude cítit po česneku. Horší je, pokud je hladina selenu zvýšená trvale. Dostaví se únava, deprese a zvýšená neurosvalová citlivost. Budou vám více padat vlasy a zhorší se významně kvalita zubů a nehtů.

Co para ořechy obsahují

O selenu jsme již mluvili. Vedle toho zde najdeme velké množství vitaminů. Konkrétně A, B1, B2, B3, B6, B9, D a E. Také celou řadu stopových prvků. Například magnézium, mangan, draslík, sodík, fosfor, zinek a železo. Zajímavé jsou fenolové antioxidanty. Nechybí ani zdravé tuky, konkrétně polynasycené mastné kyseliny. Složení tedy ukazuje na značné schopnosti para ořechů pozitivně ovlivnit naše zdraví. O vitaminu D se v poslední době hodně mluví v souvislosti s posílením imunity. Podobně důležitý je ale i vitamin B9, ale i A a E a antioxidanty.

V čem ořechy prospívají

Selen může ve vysokých dávkách uškodit, ale v těch potřebných velmi pomůže. Ovlivňuje zdraví štítné žlázy a imunitního systému. Je podstatný pro správné buněčné dělení. Příliš nízké hodnoty selenu mohou způsobit i rakovinu štítné žlázy a autoimunitní onemocnění. Více o štítné žláze si můžete přečíst zde. Správná hladina selenu je důležitá také pro dobré fungování mozku a zlepšení nálady. Pomáhají předejít Parkinsonově i Alzheimerově chorobě. Para ořechy jsou výborné v boji proti zánětům a při eliminaci oxidačního stresu. To může mít dopad na vznik a průběh takových potíží, jako je cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak či vysoký cholesterol. Skrze snížení zlého cholesterolu pak para ořechy ovlivňují i stav našeho srdce a mozku. Infarkt, mrtvice a ateroskleróza se může člověku zcela vyhnout.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu