Lidé zapomínají na léky a ohrožují tak své zdraví. Přitom existuje moderní léková terapie
Zatímco lidé nad 65 let na pravidelné braní léků téměř nezapomínají, lidé do 45 let tak činí daleko častěji. Tím si ovšem mohou založit na zbytečné potíže do budoucna. Pravidelné užívání léků je stejně důležité jako další, lékařem doporučená léčebná opatření a jejich dodržování může výrazně snížit riziko infarktu nebo mrtvice u pacientů s vysokým tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu.
Senioři mají na léky lepší paměť
Zapomínat je lidské. A právě senioři jsou často nálepkováni jako ti, kteří zapomínají snad nejčastěji. To ovšem neplatí o zapomínání na léky, v tomto ohledu si podle lékařů stojí podstatně lépe než mladší lidé.
„Pravidelné užívání předepsaných léků je jedním ze základních stavebních kamenů úspěšného zvládání řady onemocnění. V případě rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění, které na sebe neupozorňují denně pacienta bolestí nebo nepříjemnými potížemi, může být zapomínání léků častější a stát se zbytečnou komplikací do budoucna,“ řekl prof. MUDr. Miroslav Souček, přednosta II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Lékaři upozorňují, že i občasné zapomínání je přitom pro zdraví nebezpečné, protože kompenzace jejich onemocnění není v tu chvíli a někdy i dlouhodobě dostatečná.
Vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi vyžadují mimo jiné disciplínu v dlouhodobé terapii předepsanými léky. A paradoxně v tom jsou nejlepší právě senioři, dokládají to poslední odbrní průzkumy, podle kterých lidé nad 65 let na své léky zapomínají minimálně. Naproti tomu lidé do 45 let zapomínají daleko častěji. Jako důvod pak uvádějí, že je prostě zapomenou nebo mají dojem, že všechny léky nepotřebují.
Moderní léková terapie
A jak zlepšit spolupráci pacienta ve smyslu pravidelného užívání léků? Na prvním místě je lékařská osvěta, která je zejména zaměřená na mladší pacienty s kardiovaskulárním rizikem. „Dlouhodobá vysoká hladina cholesterolu kombinovaná s nesprávným stravováním a stresovým způsobem života výrazně zvyšuje riziko infarktu nebo mrtvice. Tomu lze zabránit, vedle změny životního stylu, především moderní lékovou terapií. Za předpokladu, že pacient své předepsané léky bere, a to pravidelně,“ dodal prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.
Řešením může být medikace v podobě takzvaných fixních kombinací. Vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu jdou u rizikových pacientů ruku v ruce a jejich zvládání lze již vyřešit jedinou pilulkou.
Fixní kombinace léků usnadní život
Fixní kombinace léků se těší čím dál větší oblibě. Jde v podstatě o léky obsahující více účinných látek najednou. Jedna tableta tak nahradí 2 nebo 3 léky, které pacienti užívali doposud. Riziko, že na některý ze svých léků zapomenou, se tímto podstatně sníží. Fixní kombinace léčbu značně zjednoduší. Tento moderní způsob léčby však není vhodný pro každého pacienta. O možnosti užívání fixních kombinací se proto musejí lidé vždy poradit se svým lékařem. O tom, jak rozeznat takzvaný tichý infarkt, jsme psali zde.