Jak se vyhnout rodičovskému vyhoření v čase pandemie

 Zdraví 
22. února 2021 13:28 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Rodičovské vyhoření je fenoménem dnešní doby Depositphotos
Syndrom vyhoření je charakterizován jako těžká forma vyčerpání způsobená chronickým stresem. Před pandemií si mnozí z nás spojovali tento stav s přepracováním a neustálým zaneprázdněním. Nyní je tu ale nová forma syndromu vyhoření, tzv. rodičovské vyhoření.

Rodičovské vyhoření je "syndrom vyčerpání charakterizovaný fyzickým a psychickým vyčerpáním z plnění rodičovských rolí,“ definuje současný fenomén psycholožka Moira Mikolajczak.

Není vlastně až tak překvapující. V době pandemie už dlouhé měsíce rodiče musejí pracovat, učit se s dětmi a ještě zvládat jejich obrovské množství volného času, které je dětem třeba zaplnit.

Jaké jsou příznaky rodičovského vyhoření

Rodičovské vyhoření má čtyři základní příznaky. Abyste ale mohli s jistotou říci, že se tento velký problém týká i vás, záleží především na intenzitě a četnosti těchto příznaků.

Mezi základní čtyřku příznaků patří především chronické vyčerpání z rodičovských povinností a nechuť je vykonávat. Dále se rodiče v takovém případě svým dětem vzdalují a mnohdy se jim snaží i vyhýbat. Rovněž si rodiče aktivity se svými dětmi znatelně neužívají tak, jak byli zvyklí. A v neposlední řadě si rodiče sami uvědomují, že jako rodiče už nefungují tak, jako v minulosti a mají pocity viny.

Jak se vyhnout rodičovskému vyhoření

Především hledejte podporu. Může to být podpora od přátel, rodiny, sousedů nebo vaší komunity. Možná by mohli pomoci s domácími úkoly vašich dětí, nebo vám ulevit od běžných domácích povinností či třeba místo vás dojít na nákup do supermarketu.

Jde zkrátka o to, abyste získali nějaký volný prostor navíc. Například místo toho, abyste denně svým dětem, které tráví celé dny doma, denně vařili, objednejte si občas oběd domů a místo toho si udělejte alespoň trochu času pro sebe.

Mluvte o tom, jak se cítíte se svými partnery či rodinnými příslušníky. Vyjádřit svoje pocity přináší úlevu a je pravděpodobné, že od svých blízkých také získáte kýženou podporu.

Pracujte na tom, abyste získali více času pro sebe. A sdílejte svoje pocity a problémy s ostatními rodiči ve vašem okolí. Vzájemným sdílením vašich problémů můžete pro sebe získat více pochopení i nějaké praktické rady, protože většina ostatních rodičů prochází podobnými problémy, jako vy.

V neposlední řadě je důležité, abyste na sebe nekladli vysoké nároky. Ulevte si od svých běžných povinností, kde to jen jde. Můžete se například rozhodnout, že nebudete uklízet tak často, jako obvykle, nebo že špinavé prádlo na své vyprání ještě pár dní počká. Zkrátka zaměřte se především na vytěžování volných chvil jen pro sebe. Dále čtěte: Odborníci na duševní zdraví radí, jak pozitivně zacházet s negativními myšlenkami.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Řachanda je už v šestém měsíci. Herečka se přestane objevovat v seriálu ZOO

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

TitanAir: NASA představila vesmírné letadlo, které dokáže přistát na Titanu