Blíží se mezinárodní den štěstí. Darujte blízkým symboly, které jsou pro štěstí typické

 Ostatní 
12. března 2021 13:44 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Někomu přináší štěstí čtyřlístek, jinému podkova Depositphotos
Už za několik dní mohou lidé oslavit Mezinárodní den štěstí, který připadá na 20. března. Jde o poměrně novou událost, Organizace spojených národů jej vyhlásila teprve v roce 2012. Štěstí je v životě důležité v mnoha ohledech, každý si ho přeje mít, ale ne každý už ví, jaké symboly jsou pro štěstí typické a proč.

Mezinárodní den štěstí má nabádat k radosti a optimismu, cílem je také upozornit na důležitost pocitu štěstí v životě všech lidí. Právě v tento den stále více lidí obdarovává své blízké předměty se symboly štěstí. Lidé je nosí v peněžence, na krku, dávají je na pracovní stoly, houpají se na zpětných zrcátkách aut. Češi jejich síle věří. U sebe je nosí přes 30 procent lidí. Jaké to jsou?

Čtyřlístek

Už jen najít čtyřlístek je štěstí. Podle odborníků připadá na každých 10 tisíc lístků jetele jeden čtyřlístek. Podle jedné legendy se vůbec první čtyřlístek ocitl na Zemi díky Evě, která si ho na památku utrhla v rajské zahradě. Má nosit štěstí, lásku, peníze a také má chránit majetek. V minulosti ho proto lidé zakopávali pod práh domu, dávali si ho pod polštář či k oknu. Věřilo se, že pokud svobodná dívka usnula na polštáři, pod kterým byl čtyřlístek, uvidí ve snu svého budoucího manžela.

Podkova

Dalším známým symbolem štěstí je podkova. Má prý moc odhánět zlé duchy a čarodějnice. Že přináší štěstí, věřili už Keltové, kteří si ji věšeli nad vchod do svých obydlí. Byli přesvědčeni, že právě díky podkově do domu nevstoupí zlí duchové. Kouzelné moci podkovy věřili také staří Římané či Řekové a také Arabové. Její tvar připomíná nádobu hojnosti. Proto by měla být podkova umisťována do tvaru písmene U, aby se z ní hojnost nevylila. Symbolika může souviset i s tím, že kůň je v mnoha kulturách považován za šťastné zvíře.

Slon

Sloni patří k majestátním symbolům, které mají pro mnoho kultur už po staletí zásadní význam. Sloni mají pozitivní symbolický význam po celém světě – považují se za symboly štěstí, moudrosti nebo dlouhověkosti. Amulet slona je navíc odvěký symbol štěstí a harmonie. Obzvláště pokud má slon zvednutý chobot. Velmi uctívaná jsou tato zvířata hlavně v Asii. Hinduistická bohyně Ganeša bývá znázorňována se sloní hlavou a přináší štěstí a úspěch. V buddhismu je slon důležitým tvorem. Předtím, než se Buddha stal člověkem, měl být právě bílým slonem.

Prasátko

Prasátko je jako symbol štěstí vnímáno převážně ve střední Evropě. Zejména na prahu nového roku si lidé darem dávají různá porcelánová, skleněná, kameninová, umělohmotná i jiná zpodobení tohoto hospodářského zvířete. Právě prasátko je velmi často vyobrazováno spolu se čtyřlístkem – v Česku snad nejznámějším symbolem štěstí vůbec.

Králičí packa

Již lidem ve starověku měla králičí packa přinášet štěstí. Králíci byli vždy považováni za plodná zvířata, a proto měla králičí packa zajistit plodnost lidem. Ženy, které nemohly dlouhou dobu otěhotnět, ji nosily u sebe jako talisman. Keltové zase samotná zvířata žijící v norách považovali za symbol štěstí, protože měla mít přístup do světa bohů. Dnes slouží králičí packa jako talisman pro štěstí takřka po celém světě. Štěstí prý spolehlivě přinese levá zadní končetina zvířete. O významu známých českých rčení jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu