Nemocné ledviny často nebolí. Proto si lidé někdy nevšimnou, že se blíží problém

Ledviny jsou zodpovědné za mnohé funkce nutné k životu
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
16. března 2021 10:48 / Depositphotos
  1   0
Ledviny jsou párovým orgánem, který je odpovědný za mnohé funkce nutné k životu. Přesto si lidé někdy nevšimnou, že se blíží problém. Máme důležité informace.

Ledviny a jejich nemoci mohou být záludné v tom, že jejich nemoci často vůbec nebolí, případně jsou potíže jen nenápadné a snadno přehlédnutelné. O to důležitější je věnovat se dalším příznakům.

Jak ledviny fungují

Velmi zjednodušeně řečeno jsou ledviny odpovědné za vylučování nadbytečné vody a za filtraci a odstraňování látek, které tělo nepotřebuje nebo jsou dokonce pro tělo škodlivé. Ledviny tedy filtrují krev, udržují správnou acidobazickou rovnováhu a pokud jsou zdravé, udržují ve správné hladině i různé prvky, které zase dál vstupují do různých procesů v těle. Ledviny tak mají vliv i na krevní tlak, na stav naší pokožky, pachuť v ústech a s ní spojený zápach. Člověk může žít i s jednou dobře fungující ledvinou. V případě závažného selhání je nutné hledat dárce a provést transplantaci. Řada pacientů je také několikrát týdně závislá na dialýze. V ČR to je skoro sedm tisíc lidí.

Nejčastější problémy

Zánět močového měchýře se projeví obvykle silnou řezavou bolestí při močení. To se ale u zánětu ledvin stát nemusí. Varovným signálem proto může být i změna barvy či zápachu moče, která nesouvisí s užívanými léky či změnou stravy. Lékař pozná takové případy díky vyšetření, které odhalí přítomnost bílkovin v moči. Velmi často způsobují nemocné ledviny vysoký krevní tlak. Platí to i obráceně – vysoký krevní tlak má na svědomí poškození ledvin. Proto mají velmi často potíže s ledvinami lidé s nadváhou či přímo obézní. Svůj vliv zde má i cukrovka. Nefungující ledviny neodvádí z těla nadbytečné tekutiny, které se pak hromadí v těle. Vedle otoků, které jsou vidět, může dojít i k otokům například kolem srdce, což přímo ohrožuje nemocného na životě. Nemocné či špatně fungující ledviny se většinou odrazí na stavu pokožky. Díky hromadění fosforu může být suchá s tvorbou šupin. Někdy se může výrazně zhoršit akné. Obávané jsou ledvinové kameny, zejména proto, že u nich se objevuje silná bolest ve chvíli, kdy kámen zablokuje odtok moči. Bolest začíná v boku a vystřeluje do třísla. Tyto problémy jsou ale řešitelné. Mnohem horší jsou tedy nemoci a celkové selhávání ledviny, které se dlouho neprojevuje, probíhá skrytě, ale nedá se pak již zvrátit.

Prevence

Vždy je lepší se věnovat prevenci určitého onemocnění. V případě ledvin platí to, co pomáhá proti všem nemocem. Nebuďte obézní. Nekuřte, nepijte alkohol a vyhněte se stresu. Dobré je zařadit stálý přísun vitaminu C, který způsobí, že se vám vyhnou záněty ledvin i močového měchýře. Je ostatně prospěšný i proti jiným nemocem, jak se můžete dočíst třeba zde. Pijte vodu po menších dávkách v průběhu celého dne. Hlídejte si krevní tlak. Velmi důležité je, abyste zbytečně neužívali léky, které mohou ledviny poškodit. Platí to například o některých volně dostupných lécích proti bolesti. Držte na uzdě příjem bílkovin. Platí jednoduché pravidlo. Na kilogram tělesné váhy konzumujte 0,8 gramu bílkovin denně. Nesolte zbytečně. Jedna kávová lžička bohatě stačí na celý den, a to včetně soli obsažené v hotových pokrmech. Škodí i sladké. Dávejte si pozor na prochladnutí. Jestliže se u vás objeví některé obtíže, které byly popsányv předchozím odstavci, určitě včas navštivte lékaře.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Dům a zahrada

Výsadba vlastních brambor. Rady a tipy jak na to

Bydlení

Pračka nemusí být jen v koupelně. Byt skýtá daleko více možností

Zavřít reklamu