Trpí vaše dítě cestovní nevolností? Poradíme, co zabírá

 Děti 
11. srpna 2018 15:43 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Cestovní nevolnost postihuje řadu dětí Shutterstock
„Mami, mně je špatně“. Tuto větu často slýchávají rodiče ve chvíli, kdy se svými ratolestmi vyrazí na delší jízdu autem. Cestovní nevolnost neboli kinetóza trápí řadu dětí. Co s tím?

Kinetóza zpravidla začíná trápit děti kolem druhého roku věku. V tomto věku totiž dozrává ta část mozku, která je zodpovědná za rovnováhu. A pak nastává ten pravý zmatek, který má za vinu nevolnost. Oči vidí ubíhající krajinu, ale hlava říká, že je něco divně, protože podle ní tělo stojí na místě. Těmto nepříjemným projevům cestovní nevolnosti je pochopitelně mnohem lepší předcházet různými léky, ale pokud je nemáte zrovna po ruce, existují i jiná řešení.

Zapomeňte na elektroniku

Pokud si myslíte, že nejlepší cestou je používání různých rozptylovadel v podobě her na mobilu, pohádek na notebooku nebo knížky, jste na omylu. Naopak tím můžete celý stav ještě více zhoršit. Písmenka či obraz, který stojí na jednom místě, jen prohlubují rozdíl mezi ubíhající krajinou a sedícím dítětem, který mozek nedokáže vyrovnat. Snažte se proto dítě rozptýlit povídáním, zpíváním písní nebo hádankami a soutěžemi.

Dejte si čas

Pokud vás čeká dlouhá cesta, naplánujte si dobře trasu, kde bude moc dělat pravidelné přestávky, aby se dítě mohlo projít a nadýchat čerstvého vzduchu. Stejně tak je vhodné, aby sedělo po směru jízdy a ne v protisměru. A dítě také přiměřeně oblečte, tedy ani moc ani málo. Další tipy, jak zvládnout dlouhou cestu s dítětem bez stresu, jsme psali zde.

Malé svačinky

Rozhodně nevynechávejte jídlo ve snaze vyhnout se zvracení. Naopak to ještě více může podráždit žaludek. Na cestu volte lehká a snadno stravitelná jídla, jako jsou kukuřičné knäckebroty, máslové sušenky nebo banán. A nezapomínejte ani na dostatek tekutin.

Cestujte v noci

Pokud můžete, vydejte se cestu v noci. Je pak velká naděje, že potomek během jízdy usne a nevolnost je nepostihne. Navíc v noci nejsou okolní vjemy tak silné a mozek lépe informace zpracovává.

Zkuste zázvor nebo homeopatika

Pokud nejste příznivci léků, osvědčenými prostředky proti nevolnosti jsou homeopatika nebo zázvor. Ten podporuje zažívání a zklidňuje žaludek. Připravte dětem na cestu zázvorový sirup nebo mu si vezměte lízátko či bonbon. K nejčastěji podávaným homeopatikům na kinetózu patří Cocculus indicus a Nux vomica. Kuličku užijte před jízdou a opakujte každou půlhodinu, ale klidně i každých 15 minut, až do vymizení potíží. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu