Největší prohřešky rodičů, kterých se dopouštějí na svých dětech

Typické dnešní dítě - naducané tváře a v ruce mobil
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Děti 
14. srpna 2018 08:18 / Depostiphotos
  0   0
Je to neuvěřitelné, ale v současné době trpí nadváhou každé čtvrté dítě, obezitou pak každé sedmé a monstrózní obezitou čtyři děti ze sta. Rodiče doufají, že z toho dítě takzvaně vyroste. Bohužel to ale není pravda

Zatímco při nízké váze rodiče, lékaři, či případně učitelé zbystří a začínají řešit, zda náhodou jejich dítě netrpí anorexií, či jiným vážným onemocněním, obezita je společností tolerována a vnímána maximálně jako neestetická vada na kráse. 

To je ale chyba. Děti mohou mít řadu zdravotních obtíží, mezi něž patří různá kardiovaskulární onemocnění či metabolické, zažívací, ortopedické a dermatologické problémy. Děti jsou také často kvůli své nadváze vyčleněny z kolektivu, což vede ke ztrátě sebevědomí. Útěchou pak bývá takovým dětem zase jídlo. Dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Jakých prohřešků se rodiče dopouští na svých dětech? 

Špatné návyky

I ve výživě platí, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Základům nutriční výživy, ale i sociálním vzorcům chování se dítě učí především v rodině. Dítě si je osvojuje pozorováním jednotlivých členů rodiny a jejich kopírováním.

Vytváří si je hned z kraje života a přenáší do dospělosti. Z vlastní zkušenosti každý z nás ví, jak obtížné je pak zažité návyky měnit, nebo si je obhájit při partnerské konfrontaci, kdy každý z účastník byl vychován odlišně. Je proto potřeba jít vzorem svým dětem, ať už se budeme bavit o stravovacích návycích, způsobu stolování, pohybové aktivitě, ale i hodnotovém systému.

Děti by měly vědět, že lidé mají jíst pravidelně, v klidu a pestře a zároveň by se měly vyhýbat zneužívání jídla z jiného než stravovacího důvodu. V mnoha případech využívají rodiče jídlo jako odměnu, nebo naopak trest. Pro dítě je trestem nejen jídlo, které mu nechutná, ale i fakt, že nemá hlad nebo chuť na danou potravinu. Protipólem je pak jídlo zneužívané jako odměna. Tato forma prémie v podobě sladkostí různého druhu je nevhodná. Po stránce nutriční jsou to živiny chudé a příliš energeticky bohaté. Právě tyto potraviny jsou častou příčinou nadváhy.

Dětem chybí pohyb

Většina českých dětí má nedostatek pohybu a mnoho času tráví u počítače či televize. Nedostatkem pohybové aktivity trpí zhruba 80 procent českých dětí, kvůli tomu se zvyšuje jejich nadváha a obezita. Televize a počítač patří mezi nejsilnější médium, u kterého současné děti tráví průměrně dvě až tři hodiny denně! Jak z dětí nemít počítačové maniaky? Čtěte zde.

Možná vás překvapí, že navíc televizní sdělení, případně vzorové chování oblíbeného youtubera, má okamžitý vliv na krátkodobé stravovací a sociální preference vašeho dítěte. O důvod víc, dbát na jiné vyžití a koncepci volného času vaší ratolesti. 

Je proto vhodné volit sportovní aktivity jako fotbal, plavání, cyklistika, nebo tanec, kde je kladen důraz na výdej energie a vytrvalost. V tomto věkovém údobí by měl čas věnovaný pohybové aktivitě odpovídat stejnému času strávenému ve škole, tj. 5 hodin. U dospívajících by měla pohybová aktivita tvořit minimálně hodinu denně. Velmi důležité je, aby si dítě vytvořilo k pohybu kladný vztah a stalo se přirozenou součástí životního stylu. Naštěstí v dnešní době je nabídka pohybových aktivit natolik pestrá, že by neměl být problém najít tu nejvhodnější. O tom, jak naučit dítě plavat, jsme psali před časem.

Děti jsou tlusté a zároveň podvyživené

Pokud se rodiče snaží řešit obezitu svých dětí, první myšlenky často vedou k omezení stravy. Děti by měly držet dietu. Méně jíst. Přivést do těla méně energie. To je ale velmi nesprávný až nebezpečný závěr. Děti v období růstu potřebují dostatek energie a optimální množství biologicky cenných látek. Pokud omezíme energetickou hodnotu stravy, dodáváme obvykle do organismu i méně vitamínů a minerálů. Děti mají hodně jíst. Prospívá jim to.

Strava však musí být sestavena tak, aby přiváděla do těla minimum prázdných kalorií. Tedy energie, která není doprovázena vysokým množstvím vitaminů, minerálů, vlákniny a stopových prvků. Strava, kterou dnes konzumují naše děti, je energeticky hutná, ale biologicky chudá. Děti jsou tlusté a zároveň podvyživené!

Obyvatelé České republiky patří k nejtlustším v Evropě. Měli bychom se proto obezitou obecně, a obezitou dětí zvlášť, zabývat velmi intenzivně.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte mimořádně krásné pobřeží a opravdový klenot Itálie

Dům a zahrada

Pěstujte si na zahradě krásnou chrpu polní. Pomáhá omezit otoky, čistí krev a má protizánětlivé...

Bydlení

Udělejte si z bazénu na zahradě moře. Slaná voda na rozdíl od chlorované prospívá pokožce

Zavřít reklamu