Pesto 3x jinak. Lahůdku připravíte i z kopřiv nebo suroviny, kterou byste vyhodili do koše
Tradiční pesto se vyrábí z bazalky, hodně známé je i pesto ze sušených rajčat nebo medvědího česneku. Nebojte se ale při přípravě této pochoutky experimentovat. Zjistíte, že jde vlastně vytvořit naprosto z čehokoliv.
Pesto se nejčastěji přidává ke špagetám, penne, tagliatelle nebo nokům. Dále k vařeným bramborám, fazolím, k hovězímu nebo kuřecímu grilovanému masu, do salátů a polévek. Tuto lahůdku si ale můžete dopřát i jako předkrm k pečivu a výborně chutná i na topinkách. Máme pro vás tři recepty na pesto z poněkud méně tradičních surovin.
Pesto z ředkvičkových lístků
Zelené lístky ředkviček mají příjemně kořeněnou chuť a je škoda, že často končí v odpadkovém koši. Zkuste z nich připravit výtečné pesto. Chutná výborně v těstovinách i na opečené bagetě.
Ingredience:
- hrst dobře omytých ředkvičkových lístků
- hrst nastrouhaného parmezánu
- hrst kešu ořechů
- 1 stroužek česneku
- olivový olej
- sůl
Postup:
Omyté ředkvičkové listy vhoďte do mixéru. Přidejte sýr, ořechy a česnek. Suroviny rozmixujte a postupně k nim přilévejte olivový olej. Jakmile vám vznikne hladká pasta, dochuťte ji solí a máte hotovo.
Pesto z kopřiv
Mladé kopřivy obsahují doslova koktejl vitaminů, minerálů a železa. Podporují krvetvorbu a látkovou výměnu, urychlují hojení ran a regenerují pokožku. Pokud z kopřiv vyrobíte pesto, pomůžete svému zdraví a ještě si pochutnáte. Hodí se do těstovin, rizota i dalších pokrmů.
Ingredience:
- 100 g mladých kopřiv (vršky)
- 3 stroužky česneku
- 35 g mandlových plátků
- 10 g růžové himalájské soli
- 25 g parmezánu
- 150 m olivového oleje extra virgin
Příprava:
Vršky mladých kopřiv spařte vroucí vodou, aby ztratily svoji žahavost. Ihned ponořte do ledové vody a dobře propláchněte. Vložte do mixéru společně s dalšími ingrediencemi a mixujte, dokud nebude mít pesto hladkou konzistenci.
Pesto je dost slané, ale sůl v něm slouží jako konzervant. Když ho potom budete přidávat do jídla, už nemusíte znovu solit.
Cuketové pesto
Snad každoročně řeší pěstitelé cuket, jak co nejlépe velkou úrodu zkonzumovat. Z cukety se dají dělat hlavní jídla, polévky, chleba i moučníky. A také pesto. Klidně ho můžete udělat do zásoby, dá se totiž zamrazit. Cuketové pesto oživí každý pokrm z těstovin a je vynikající i na křupavých topinkách. Pokud pesto dáte do pěkných skleniček, můžete ho věnovat jako dárek i dalším členům rodiny nebo přátelům. O dalších způsobech, jak cuketu uchovat na zimu, jsme psali zde.
Ingredience:
- 200 g cukety
- 10 g loupaných mandlí
- 30 g piniových oříšků či nesolených kešu ořechů
- 10 g čerstvé bazalky
- 60 g parmezánu
- 4 lžíce olivového extra panenského oleje
- 2 g soli
Postup:
Cukety důkladně omyjte, osušte, odřízněte konce a nastrouhejte na jemném struhadle. Nastrouhané cukety vložte do sítka, lehce osolte, zamíchejte a nechte odležet 30 minut, dokud neuvolní tekutinu. Mezitím omyjte bazalku, osušte ji kuchyňským papírem a vložte do mixéru. Přidejte mandle, oříšky, olej a sýr a rozmixujte nadrobno. Přidejte vymačkané cukety a pokračujte v mixování, dokud nezískáte jemnou cuketovou omáčku. Dosolte podle chuti.