Rovnátka vyžadují specifický způsob čištění zubů. Jinak hrozí řada problémů

 Krása 
21. dubna 2018 12:25 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud máte rovnátka, věnujte zubům zvláštní péči Shutterstock
Kdo by netoužil po zářivém a dokonalém úsměvu. I proto se spousta lidí rozhodne investovat nemalé peníze do rovnátek. Jenže pokud je máte, musíte věnovat abnormální pozornost péči o zuby. Jinak hrozí vážné komplikace. A rozhodně nejde jen o nepěkné zabarvení zubů, které po sundání rovnátek už nejde odstranit.

Rozhodnout se pro rovnátka neznamená jen smířit se s investicí za ně. Musíte vzít na vědomí, že nesmíte v žádném případě podcenit zubní hygienu. Když si občas zapomenete vyčistit zuby bez rovnátek, není to dobře, ale žádné drama se na druhou stranu nestane. To zuby s rovnátky jsou jiná kapitola.

Pokud nebudete věnovat patřičnou pozornost zubní hygieně v období ortodontické terapie, může to vést k nepříjemným komplikacím, varují odborníci. A rozhodně nejde o plané výhrůžky.

Kam vede špatná hygiena

Zuby s fixními rovnátky skutečně vyžadují speciální péči. Kolem zámečků se totiž nadměrně hromadí plak, což může vést k odvápnění skloviny. Může tak vzniknout zubní kaz nebo nevzhledné zabarvení zubu, které po sejmutí rovnátek již nelze odstranit.

Když se zas dostatečně nečistí dásňový žlábek, tak se obzvlášť v období puberty stává, že se dáseň zanítí a začne přerůstat přes rovnátka. Potom je nutné okamžitě ukončit terapii.

Obecné zásady

 • čistý zub se nekazí a zdravá dáseň nekrvácí
 • plak je vždy třeba odstraňovat mechanicky
 • zuby čistěte tak dlouho, dokud nejsou čisté
 • zuby čistěte po každém jídle, protože za rovnátky zůstávají zbytky potravy
 • zubní plak je váš nepřítel, protože pokud není kolem fixního aparátu a u dásně poctivě odstraňován, můžou na zubech vzniknout bílé skvrny, počínající zubní kazy a zánět dásní provázený jejich otokem a krvácením
 • správný kartáček je měkký, hustý, má malou hlavičku a rovný zástřih
 • špatně přístupná místa kolem rovnátka dočišťujte jednosvazkovým kartáčkem
 • mezizubní prostory čistěte mezizubním kartáčkem
 • není důležitá značka zubní pasty, ale správná technika čištění - o tom, jak si vyrobit doma vlastní pastu, jsme psali zde
 • ústní voda slouží pouze jako doplněk, nenahrazuje čištění zubním kartáčkem
 • čistící tablety jsou ideální na čištění a desinfekci snímacích zubních aparátků

Nezbytní pomocníci

Abyste si zuby s rovnátky vyčistili opravdu důkladně, neobejdete se bez řady hygienických pomocníků.

Ortodontický kartáček

Jedná se o speciální zubní kartáček s upraveným profilem a kratší střední řadou vláken. Technika čištění je stejná jako u klasického zubního kartáčku, tedy drobné krouživé pohyby v úhlu 45°. Detaily můžete dočistit klasickým zubním kartáčkem.

Jednosvazkový zubní kartáček

Velmi efektivní při čištění zubů s fixními rovnátky a používá se na dočištění hůře dostupných míst. Jednosvazkový kartáček přiložíte k okraji dásně a pomocí krátkých pohybů čistíte okraj dásně a prostor za ortodontickým zámkem.

Mezizubní kartáček

Slouží k čištění mezizubních prostor. Po konzultaci s lékařem nebo hygienistkou je třeba vybrat správnou velikost. Zároveň je třeba myslet na to, že během ortodontické léčby se mění velikost prostor mezi zuby. Rozměr mezizubních kartáčků se pak musí přizpůsobit.

Ruční zubní kartáček

Je jednou z nejpoužívanějších pomůcek, měl by být měkký, hustý, rovně zastřižený a s malou pracovní hlavou. Kartáček přiložíte v úhlu cca 45° polovinou vláken na zub a druhou polovinou na dáseň a pod mírným tlakem provádíte drobné krouživé pohyby, čímž ze zubu odstraníte zubní plak.

Zubní nit

Zubní lékaři doporučují používání dentální nitě v konečné fázi hygieny. Zubní nit je vhodné použít tam, kde se mezizubní kartáček nedostane. Tak to většinou bývá u předních zubů, které jsou překřížené nebo stěsnané. U stoliček nit není příliš vhodná, protože tvar těchto zubů nedovolí mezizubní prostor nití kvalitně vyčisit. S nití je třeba zacházet velmi opatrně, aby při nesprávném použití nedošlo k poranění dásní. Nit zavádějte do mezizubního prostoru pilovitými pohyby, nikdy ne tlakem.

Správná technika

Nejprve vždy čistěte podél linie dásní tak, aby vlákna kartáčku směřovala směrem do dásňového žlábku. Postupujte jako obvykle zub po zubu. Pak se věnujte zámečkům, které čistěte také pod úhlem 45°, a to z horní i dolní strany. Vnitřní oblouk zubů a kousací plošky vyčistěte klasickou metodou.

Dále se věnujte mezizubním prostorům. To je problematické, protože v průběhu léčby dochází k jejich změnám. Mezizubní prostory čistěte z vnější i vnitřní strany a potom ještě vyčistěte postranní části zámečků, kdy postupujte vždy směrem od dásně dolů, abyste se neporanili. Na konečné dočištění přední části zámečků doporučují specialisté použít jednosvazkový kartáček.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej