Aby bílé boty vypadaly šik, musejí být opravdu bílé. Vybělit lze koženou obuv i plátěnky

 Móda 
15. července 2020 13:17 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bílé boty je třeba udržovat v čistotě Pixabay
Pokud se vám doma v botníku hromadí bílé boty, které už bílé dávno nejsou, je nejvyšší čas to změnit. Vyčistit a vybělit lze totiž nejen plátěné tenisky či baleríny, ale i bílé kožené boty.

Se špinavými bílými teniskami je to podobné jako se zapraným bílým tričkem, které působí spíše šedivě. Už to zkrátka není ono. Není ale třeba zoufat, i zašlá bílá obuv může díky jednoduchým trikům znovu zářit. Poradíme, jak na to.

Plátěné boty

Bílé plátěné tenisky je klasika, která nestárne. Hodí se ke kalhotům, sukním i šatům. Aby ovšem tenisky vypadaly dobře, musejí být opravdu bílé. Co dělat, když jsou už špinavé a zašlé? Metod, jak jim znovu dodat bělost, existuje hned několik.

Soda a ocet

Vytvořte si bělicí pěnu z jedlé sody a bílého octa. Směs naneste na kartáček a krouživými pohyby odstraňte špínu. Nakonec opláchněte tenisky ve vodě a nechejte uschnout.

Peroxid

V misce smíchejte jedlou sodu (jeden díl), peroxid vodíku (půl dílu) a vodu (jeden díl). Z tenisek vytáhněte tkaničky. Směs rozmíchejte a kartáčkem na zuby začněte nanášet na boty s lehkým vtíráním do povrchu. Takto natřené tenisky nechte stát na slunci zhruba čtyři hodiny. Poté suchou směs lehce vykartáčujte pryč z bot. Boční stěnu gumové podrážky můžete vyčistit tekutým pískem na čištění různých povrchů.

Mýdlo s jelenem

Pokud jsou vaše tenisky hodně zašpiněné, smíchejte jedlou sodu s tekutým jelenem na ruční praní, vyčistěte šmouhy kartáčkem a opatrně tenisky opláchněte pod tekoucí vodou.

Zubní pasta

Vyzkoušet můžete také zubní pastu, ideálně s bělicím účinkem, kterou perfektně vybělíte gumové části tenisek. Napusťte do umyvadla malé množství vlažné vody a na navlhčený zubní kartáček dejte bělicí pastu na zuby. Krouživými pohyby tenisky pečlivě vyčistěte.

Pračka

Plátěné tenisky se příliš nedoporučuje dávat do pračky, při praní se může začít uvolňovat lepidlo z gumové podrážky, a to pak na botách zanechává nevzhledné žluté skvrny. Pokud přeci jen budete chtít tenisky vyprat, postupujte následovně. Vyjměte tkaničky – v pračce se mohou zamotat, lehce je vyperete ručně v mýdlovém roztoku. Každou botu zvlášť vložte do pytlíku na praní, aby se obuv neponičila nárazy o buben. Do pračky k botám přidejte k praní ještě něco měkkého, co nárazy uvnitř pračky trochu utlumí. Použijte tekutý prací prostředek. Nepoužívejte bělidla ani aviváž. Perte na 30 stupňů Celsia a použijte krátký program bez odstřeďování. Po vyjmutí z pračky do bot vložte zmačkané noviny a sušte při pokojové teplotě.

Kožené boty

Také bílé kožené boty lze oživit. V tomto případě ale na pračku každopádně zapomeňte. Zkuste některý z následujících tipů.

Prací prášek

Sundejte z bot tkaničky a vložte je do misky s vlažnou vodou, ve které rozmícháte trochu pracího prášku.Nechejte tkaničky pořádně odmočit. Do druhé misky opět nalijte vlažnou vodu a znovu v ní rozmíchejte trochu pracího prášku. Namočte do směsi kartáček s jemnými štětinami či houbičku na mytí nádobí a šetrně umyjte znečištěná místa. V případě potřeby postup opakujte.

Mýdlo s jelenem

I na kožené tenisky funguje mýdlo s jelenem, podobně jako tomu je v případě plátěných. Na houbičku nanesete mýdlo s jelenem, nechejte čtvrt hodiny působit a poté boty jemně opláchněte nebo důkladně otřete hadříkem.

Renovátor

K dostání jsou také speciální renovátory barev, pořídit můžete přípravky na různě barevnou obuv. K dostání jsou i takové, které lze použít na hladkou kůži či eko kůži (syntetiku nebo koženku). Hustá směs krému obsahuje vysoký podíl bílého pigmentu. Velmi dobře překrývá i různá poškození na povrchu materiálu a obuv tak získává zpět svůj původní vzhled. Aby renovace vydržela co nejdéle, je vhodné po zaschnutí boty naimpregnovat. Přípravek stojí pár korun. O tom, jaké boty jsme nosili před revolucí a po jakých jsme toužili, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu