Nejsou Vánoce jako Vánoce. Jak se slaví v jiných zemích?

 Ostatní 
05. prosince 2018 16:32 / Jitka Jahodová
  2   0
📷
5 fotografií v galerii
České děti rozbalují dárky 24. prosince Pixabay
Nad tím, co charakterizuje naše tradiční vánoční svátky, se už ani nezamýšlíme a bereme to jako samozřejmost. Víte ale, jak slaví Vánoce v jiných částech světa? Vybrali jsme pro vás několik zajímavostí.

Klasické české Vánoce? To je nasvícený vánoční stromeček, vůně smaženého kapra, bramborový salát, kuba s houbami, perníčky a vanilkové rohlíčky. Ale jak je to v jiných zemích světa? Co voní během vánočních svátků tam?

Africké Vánoce

Co myslíte, co si Afričané zdobí namísto jedličky jako vánoční stromeček? Samozřejmě palmu. Ale dárky zde, vzhledem k chudobě, rozhodně nejsou samozřejmostí.

Americké Vánoce

Za velkou louží se pod stromečkem rozbalují dárky až ráno 25. prosince. Oblíbeným vánočním pokrmem je pečená krůta. A vánoční stromek v Americe bývá v drtivé většině případů umělý.

Anglické Vánoce

Nejdůležitějším dnem Vánoc je 25. prosinec a to, co my známe jako štědrovečerní večeři, Britové absolvují už převážně kolem oběda, nejpozději však odpoledne.

Asijské Vánoce

Děti v Japonsku obdarovává takzvaný Hoteiosha. Konzumuje se pochopitelně sushi, vařená kachna a o půlnoci se chodí do chrámu v tradičním kimonu.

Belgické Vánoce

V Belgii je Štědrý den normálním pracovním dnem a Belgičané chodí z větší části do práce.

Dánské Vánoce

Dánové si dávají během vánočních svátků mimořádně záležet na dárcích. A nemáme ani tak na mysli jejich množství a finanční hodnotu, jako spíše jejich zdobení. Je to něco, na co si skutečně velmi potrpí. O tom, jak si nepokazit Vánoce, jsme psali zde.

Finské Vánoce

Mnozí Finové žijí v přesvědčení, že Santa Claus pochází právě z jejich země, a tak ne náhodou děti z celého světa adresují dopisy s přáními právě sem. Na Štědrý den Finové zásadně snídají sladkou kaši a švestkový džus.

Francouzské Vánoce

Francouzi během Vánoc kladou velký důraz na živé jesličky a družnost, o níž se nám může jen zdát. Ano, i u nás se během svátků schází celá rodina, avšak ve Francii se v tomto období děje vše v rámci celých vesnic nebo alespoň farností.

Lotyšské Vánoce

V Lotyšsku se sváteční večeře skládá z neuvěřitelných dvanácti chodů. Lotyši začínají oplatkou s medem, postupně se dalšími chody dopracují k zelňačce, a to vše završí dvanáctým chodem, tedy sladkostmi.

Maďarské Vánoce

Na stole nesmí chybět typické halászlé, kapr a zelňačka. Zajímavostí také je, že Vánoce jsou zde nejen církevním, ale i státním svátkem.

Německé Vánoce

Žádný Santa Claus, žádný děda Mráz, žádný Ježíšek, ale duch s zrzavými vousy a bradou, celý tajemně zahalen v plášti s kapucí. Německé ratolesti ho vítají s rozevřenou náručí. Jí se pečená klobása, pečená husa, pečená štika a různé ovocné saláty s likérovými příchutěmi.

Portugalské Vánoce

Vánoční tradice a rituály Portugalců jsou v mnohém výrazně podobné těm našim. O něco větší důraz se zde ale klade na konzumaci ryb a namísto bramborového salátu se podávají klasické brambory a mnoho zeleniny.

Rakouské Vánoce

Rakušané svou povahu nezapřou ani během vánočních svátků, o čemž svědčí preciznost, hraničící až s dokonalostí, v provedení dekorací - svícnů, věnců nebo betlémů. Pokud jde o dárky, mnohem větší váhu připisují těm vlastnoručně vyrobeným.

Ruské Vánoce

Vánočnímu stromečku Rusové říkají jolka a scházejí se pod ní až na Nový rok. Vítají samozřejmě dědu Mráze a po přísném půstu zasedají k bohatě prostřenému stolu s rybami či různými kynutými koláčky - slanými i sladkými.

Italské Vánoce

Na štědrovečerním stole nesmí chybět jehněčí pečeně nebo pečená krůta. Tak jako u nás, ani na italském svátečním stole nechybí fíky a datle, s tím rozdílem, že u nich spíše v čerstvé než sušené podobě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu