Většina Čechů si stále neumí vyčistit zuby. Jak jste na tom se zubní hygienou vy?

 Zdraví 
02. prosince 2018 13:01 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Hezkých zubů dosáhnete pravidelným a správným čištěním Shutterstock
Je s podivem, že přes stále trvající osvětu si většina Čechů neumí pořádně vyčistit zuby. Přinášíme proto jednoduchý návod, jak správně postupovat.

Čištění zubů je činnost pro někoho nepříjemná, pro jiného zdánlivě zbytečná. Rozhoduje ale do značné míry o našem zdraví, spokojenosti a také o naší peněžence. A stále si zuby nečistíme správně. Přinášíme proto podrobný návod, který vás uvede do tajemství správně vyčištěných zubů.

Vliv na zdraví

Zubní hygiena je základní podmínkou pro to, abychom měli zuby v pořádku. Jestliže ji budeme dodržovat, vyhneme se řadě zubních zákroků, uchováme si zuby do vysokého věku a budeme i po dalších stránkách zdravotně lépe prosperovat. Zkažené zuby a zanícené dásně totiž působí více zdravotních komplikací, než si lidé myslí. Mnohé nádory, nemocné ledviny, srdce a další problémy se váží právě na záněty v ústní dutině. Jestliže se tělo vyrovnává s nemocnou dásní, už mu nezbývá tolik sil na boj s dalšími nemocemi. Navíc bolavé zuby nám berou náladu. Obvykle se přidružuje i zápach z úst a to nás zase vyřazuje ze společnosti. Nemluvě o tom, že zbytečně vynakládáme nemalé peníze za zubaře a zubní hygienu. A přitom zbytečně.

Na pastě nezáleží

Obecně se dá říct, že nezáleží na použité zubní pastě, ale na použitém kartáčku či technice čištění. Některé pasty mají samozřejmě svůj význam pro určité speciální potíže. Existují pasty, které lépe působí v případě parodontózy. Jiné zase snižují citlivost zubů na chlad, teplo a různé další podněty. Podstatou správně vyčištěných zubů je ale kartáček, který má měkké štětiny a spíš menší hlavu. Štětinky by měly být co nejhustější. Úplně nejměkčí kartáčky se musí používat delší dobu. Pokud nemáte dost trpělivosti, volte některý z dražších soft kartáčků. Určitě se vyhněte tvrdým i středně tvrdým. Můžete si poranit dásně a poškodit zuby.

Další nutností je používání mezizubních kartáčků. Neexistuje jiný způsob, jak vyčistit prostor mezi zuby. Tvořící se plak je třeba rozrušit a následně kartáčkem vymést pryč. Jinak se vytvoří kámen, který obsahuje bakterie, které budou narušovat sklovinu, působit zubní kaz, a navíc ještě budou nepříjemně páchnout.

Hodí se použít dentální niť, která pročistí i ty místa, která ne sebe více doléhají a nedají se vyčistit mezizubním kartáčkem.

Postup čištění

Nejprve použijeme mezizubní kartáčky na všechny mezery. Použijeme vždy největší kartáček, který se dá do dané mezery vložit. Několika tahy dopředu a dozadu pročistíme mezírku. Postupujeme systematicky, kartáčky pak důkladně omyjeme, aby se nestaly semeništěm bakterií.

Pak vezmeme dentální niť a všechny mezery mezi zuby pročistíme tak, že napjatou niť vedeme od dásně k vrcholu zubu, aby se nečistota dostala ven. Nikdy nepostupujeme obráceně, protože bychom pěchovali nečistoty do dásně, a tak si přivodili různé komplikace.

Pak vezmeme kartáček. Můžeme čistit buď bez pasty nebo naneseme pastu. Systematicky čistíme zub za zubem. U každého počítáme alespoň do sedmi. Nezapomeneme pročistit zadní část posledních zubů. Zcela stejně čistíme i zevnitř, ale klademe největší důraz na přední část úst, kde se tvoří nejvíce zubního kamene. Kartáček naklopíme nastojato. Štětinky by měly pronikat do spojnice mezi dásní a zubem. Nakonec můžeme ještě postupovat kartáčkem od dásně k vrcholu zubu, abychom opět vyhnali všechny nečistoty ven ze zubů. Ústa vypláchneme vodou.

Nakonec můžeme použít ústní vodu. Je pravda, že vyčištěný zub v kombinaci s ústní vodou může být odolnější vůči infekcím a kazům. Jen si pamatujme, že ústní voda sama o sobě nic nevyčistí a žádný zubní povlak či kámen neodstraní.

Další zásady

Nikdy si nečistěte zuby brzy po jídle. Také nejezte těsně po vyčištění zubů. Největší smysl má, když si zuby vyčistíte asi půl hodiny po snídani. Do dalšího jídla tak máte ústa v čistotě a bakterie nemají šanci působit. Večerní čištění si naplánujte půl hodinky po večeři a už nic nejezte. Pokud si přece jen něco dáte, přečistěte zuby ještě jednou.

Omezte sladké. Když nebudete konzumovat potraviny, které jsou doslova živnou půdou pro množení bakterií, budete mít zuby v lepším stavu. Omezení sladkostí se vyplatí i pro vaši postavu a další nemoci. O vlivu cukru na plísně se můžete dočíst v článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...