Objevte léčivé účinky psyllia. U jakých obtíží tato vláknina pomáhá?

Psyllium je velmi zajímavá vláknina z jitrocele vejčitého
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
29. listopadu 2018 10:16 / Internet
  3   1
V mnoha zdravých potravinách, receptech a článcích se objevuje psyllium. Víte, co to je? Psyllium je ve vodě rozpustná vláknina, která se získává z jitrocelu vejčitého, který roste divoce v Indii. Má nejrůznější zdravotní účinky a může zásadním způsobem ovlivnit náš život.

Pokud hledáte recept na své obtíže a chcete se vyhnout civilizačním chorobám, jste u psyllia asi na správném místě.

U jakých obtíží pomáhá

Psyllium je možné především používat na zácpu. Psyllium do sebe vstřebává vodu, zvětšuje svůj objem a tak pomáhá průchodu stolice zažívacím traktem. Je možné ho užívat pravidelně, ale je třeba nepřehánět dávkování. Rozhodně neplatí čím více, tím lépe. Spíš se držet nižší dávky. U zácpy bohatě stačí třeba 5 gramů dvakrát denně.

Docela překvapivě můžete stejnou věc používat i na průjem. Zejména při laktózové intoleranci, po ozařování, ale i při jiných potížích. Psyllium také pozitivním způsobem ovlivňuje střevní mikroflóru, což se zase zpětně projeví při léčbě střevních potíží.

Zbystřit by měli též diabetici. Každá vláknina ovlivňuje pozitivně hladinu cukru v krvi a psyllium není výjimka. Pět gramů psyllia dvakrát denně sníží hladinu cukru asi o 11 %.

Tato vláknina pomáhá také při hubnutí. Souvisí to jak s ovlivněním hladiny cukru a inzulinu, ale také s navozením pocitu sytosti, díky zvětšení objemu v zažívacím traktu. Studie se v tomto sice liší, ale spíš prokazují vliv na snížení hmotnosti. Záleží vždy ale také na tom ostatním, co jíte a jak se hýbete.

Psyllium ovlivňuje pozitivně hladinu cholesterolu. Snižuje ten špatný a zvyšuje hodný. Tím pochopitelně zlepšuje stav našich cév a chrání naše srdce i mozek před poškozením v podobě infarktu a mrtvice.

Maximální dávka

Jak už bylo uvedeno, nikdy nepřehánějte dávkování. U psyllia je vhodné se držet pod třiceti gramy za den a nejlépe je rozložit dávku do tří částí. Je také nutné dodávat tělu hodně vody. Psyllium se také může stát součástí pečení. Tam poslouží k výrobě nízkosacharidových chlebů a housek.

Nežádoucí účinky

Jako na cokoliv jiného i na psyllium může mít někdo alergickou reakci. Objevuje se vzácně, ale možné to je. Když přeženete dávku, mohlo by se dostavit nadýmání a s ním spojené křeče v břiše. Více obecných informací o alergiích se dočtete v článku zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Asijské berušky se rychle množí, zapáchají a koušou. Možnosti, jak se jich lze zbavit

Bydlení

Je čas na údržbu a zazimování zahradního nářadí. Seznam úkolů, na které nezapomenout

Zavřít reklamu