Znáte hejka? Je to dravec, který významně pomáhá při hubnutí
A jak je to možné? Podle jednoho chlapečka ze školní družiny přece proto, že se tato ryba živí jinými rybami.
Malý dravec z Atlantiku
Ano, štikozubec obecný, známý také jako mořská štika nebo jen hejk, je štíhlá dravá ryba, která loví jiné menší ryby. Doma je v Atlantiku, Černém a Středozemním moři. Tvarem těla připomíná štiku, což mu před staletími vysloužilo latinské jméno maris lucius neboli mořská štika. Odtud již bylo blízko k současnému rodovému pojmenování Merluccius.
Zázrak jménem hejk
Pokud si hejk ještě nenašel cestu do vašich pánví a trub, tak mu ji ukažte. A pěkně ho proložte solí a citronem. Hejk má totiž několik předností, které by vám mohly zajímat. Jednak má chutné bílé maso, jednak se snadno filetuje a pak, a to vás bude zajímat zřejmě nejvíc, neobsahuje kosti. Pokud si koupíte kuchaného hejka, který se nejčastěji prodává bez hlavy a ocasu, snadno z něj vyndáte páteř a k ní přináležící kosti a tím rybu dokonale vykostíte. Proto si hejka zamilují i děti.
Hubnete? Jezte hejka
Hejk má, jak jsme již zmínili, dietní maso. Ve 100 gramech má jen 2 gramy tuku, kdežto mečoun, pražma mebo kapr dvakrát tolik, a například sleď, makrela, úhoř nebo losos dokonce mezi 10 až 14 gramy tuku ve 100 gramech masa. Hejk má také vysoký obsah bílkovin, a to 19 gramů ve 100 gramech masa, je zdrojem jódu či prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin.
V jednoduchosti je síla
Maso hejka je téměř bez tuku, proto se hodí při redukčních dietách. A upravit jej můžete na všechny myslitelné způsoby přípravy: na filety, rybí špízy či fondue. Hejka lze grilovat, zapékat, udit i nakládat, takže můžete doslova hubnout s chutí.
A když tuhle vynikající pochoutku doplníte ještě správným pohybem, výsledek bude famózní. Inspiraci můžete najít v našem článku zde.