Znáte hejka? Je to dravec, který významně pomáhá při hubnutí

Hejka můžete upravit na mnoho způsobů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
26. listopadu 2018 17:42 / Depositphotos
  0   1
Věříme, že ryby pravidelně zařazujete do svého jídelníčku. Nechcete-li se omezovat jen na rybí prsty a podobné rychlovky, zkuste změnu. Dnes vám představíme rybu, která je zdravější než ostatní.

A jak je to možné? Podle jednoho chlapečka ze školní družiny přece proto, že se tato ryba živí jinými rybami.

Malý dravec z Atlantiku

Ano, štikozubec obecný, známý také jako mořská štika nebo jen hejk, je štíhlá dravá ryba, která loví jiné menší ryby. Doma je v Atlantiku, Černém a Středozemním moři. Tvarem těla připomíná štiku, což mu před staletími vysloužilo latinské jméno maris lucius neboli mořská štika. Odtud již bylo blízko k současnému rodovému pojmenování Merluccius.

Zázrak jménem hejk

Pokud si hejk ještě nenašel cestu do vašich pánví a trub, tak mu ji ukažte. A pěkně ho proložte solí a citronem. Hejk má totiž několik předností, které by vám mohly zajímat. Jednak má chutné bílé maso, jednak se snadno filetuje a pak, a to vás bude zajímat zřejmě nejvíc, neobsahuje kosti. Pokud si koupíte kuchaného hejka, který se nejčastěji prodává bez hlavy a ocasu, snadno z něj vyndáte páteř a k ní přináležící kosti a tím rybu dokonale vykostíte. Proto si hejka zamilují i děti.

Hubnete? Jezte hejka

Hejk má, jak jsme již zmínili, dietní maso. Ve 100 gramech má jen 2 gramy tuku, kdežto mečoun, pražma mebo kapr dvakrát tolik, a například sleď, makrela, úhoř nebo losos dokonce mezi 10 až 14 gramy tuku ve 100 gramech masa. Hejk má také vysoký obsah bílkovin, a to 19 gramů ve 100 gramech masa, je zdrojem jódu či prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin.

V jednoduchosti je síla

Maso hejka je téměř bez tuku, proto se hodí při redukčních dietách. A upravit jej můžete na všechny myslitelné způsoby přípravy: na filety, rybí špízy či fondue. Hejka lze grilovat, zapékat, udit i nakládat, takže můžete doslova hubnout s chutí.

A když tuhle vynikající pochoutku doplníte ještě správným pohybem, výsledek bude famózní. Inspiraci můžete najít v našem článku zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Dům a zahrada

Co se vám pes snaží dát najevo, když na vás upřeně zírá

Bydlení

Kdo ještě nestihl prořezat rybíz či angrešt, má nejvyšší čas. Keře se vám odvděčí kvalitnějšími...

Zavřít reklamu