Tři oblasti těla náchylné na rakovinu kůže: Kde byste opalovacím krémem neměli šetřit?

 Zdraví 
08. června 2019 08:50 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Víte, na která místa mnozí z nás zapomínají? Shutterstock
Slunce se konečně probudilo, teploty rostou a to je teprve začátek léta. Na čerstvém vzduchu budeme tedy pochopitelně trávit více času, a proto je vhodné chránit se před slunečním zářením nebezpečným pro naši pokožku pomocí opalovacích přípravků.

Mnozí možná namítnou, že bez opalovacího krému z domu nevychází, což je samozřejmě dobře. Dermatologové však upozorňují na to, že existují oblasti těla náchylné na rakovinu kůže, na které často zapomínáme a nechráníme si je. O které jde?

Slunci napospas

Je logické, že místa, která jsou nejnáchylnější na vznik zákeřného onemocnění kůže škodlivým UV zářením,  nebudou schovaná pod oblečením. Všechny tři oblasti, kterým bychom měli věnovat zvýšenou péči, ale mnohdy to neděláme, se nacházejí na obličeji. Odborníci zvedají pomyslný varovný prst a tvrdí, že bychom to měli velmi rychle změnit.

Zapomenuté oblasti

I když si na obličej možná mnozí z vás dávají krém s SPF denně, ruku na srdce, aplikujete si ho i na oční víčka, uši a rty? Pokud na tuto otázku odpovídáte spíše negativně, zamyslete se. Na těchto partiích se nachází jen velmi jemná kůže (na rtech pravděpodobně absolutně nejjemnější), která se snadno spálí a je náchylná k onemocněním. Proto bychom měli opalovací přípravek s SPF 30 a vyšším faktorem nanášet denně i na tyto kritické oblasti obličeje.

I zima je nepřítel

Většinou spojujeme slunce a škodlivé paprsky s letními měsíci, kdy nás škodlivé UV záření zasahuje nejintenzivněji. To je sice pravda, ale na ochranu nezapomínejte ani během podzimu, jara a dokonce ani zimy. Opalovací přípravky byste tedy měli mít po ruce po celý rok a jejich aplikaci brát jako každodenní rutinu.

Nádorová onemocnění kůže patří celosvětově k nejčastěji se vyskytujícím novotvarům. Maligní melanom se může objevit kdykoli a u kohokoliv. S blížícím se létem je dobré si připomenout, že včasná a průběžná aplikace ochranného krému, vám může zachránit zdraví a možná i život. Co znamená pravidlo ABCDE jsme psali před časem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný