Velikost klíštěte vám může leccos napovědět

 Zdraví 
04. června 2019 14:06 / Šárka Sokolská
  1
📷
4 fotografie v galerii
Přenos nemoci na člověka se odehraje už do dvou hodin od přisátí Depositphotos
Našli jste na sobě klíště? Pak si jej dobře prohlédněte. Jeho velikost vám totiž může leccos napovědět. Můžete podle ní odhadnout míru jeho nebezpečnosti.

Klíšťata už začínají útočit. Proti encefalitidě se můžete chránit očkováním, na boreliózu ale zatím nic podobného není. Jedinou zbraní, jak klíště nechytit, je používat repelenty. Ale bohužel, ani ty nebývají stoprocentně účinné. Pokud na sobě najdete přisáté klíště, je nutné jej co nejdříve odstranit. A pak si jej dobře prohlédněte. Jeho velikost vám totiž může leccos napovědět. 

Přenos do dvou hodin

Pokud je klíště nakažené encefalitidou nebo boreliózou, vždy trvá nějakou dobu - údajně jenom dvě hodiny, než se infekce dostane do těla hostitele. Když najdete na těle klíště, podle jeho velikosti můžete odhadnout, jak dlouho mohlo být asi na těle přisáté a v jaké vývojové fázi je. Klíště má tři vývojová stadia: larva, nymfa a dospělec.

Larvu často nezpozorujete

Larva byvá velmi malá, často jeko špendlíková hlavička a má jen tři páry nohou. Už v tomto období je ale hladová a dokáže se bez problémů přisát na člověka. Vzhledem k její velikosti ji však často objevíme až tak za dva dny po přisátí, v době, kdy je napitá a místo svědí. Velmi často ji ale lidé zamění za stroupek, seškrábnou ji, aniž by to tušili. A v tom je právě nebezpečí, které vede k případům onemocnění boreliózou takzvaně bez klíštěte.

Nymfa je nejběžnější

Nakrmená larva se dostává do stadia takzvané metamorfózy (přeměny), kdy se promění na nymfu. Ta už je o něco větší (1,2 – 1,5 mm) a má čtyři páry nohou. Nymfa si troufá na větší zvířata, ale i člověka. Toto vývojové stadium se u člověka vyskytuje nejčastěji. Nasátá nymfa je mnohem větší a má také tmavou, šedou barvu.

Krev pije samice

Z nymfy se vyvine dospělec. Krev sají jenom samice. Samec ne. Jeho posláním je pouze oplodnit samici. Samice potřebují pro svou obživu krev. Saje po dobu jednoho až dvou týdnů, což je období, kdy je nejnebezpečnější. Na druhou stranu ji lze poměrně snadno včas zpozorovat, protože na rozdíl od nymfy je o dost větší. Jakmile se samice napije,  naklade vajíčka a uhyne. A celý kolotoč se opakuje. 

Velikost hodně prozradí

Pokud jste našli na sobě klíště, ihned jej odstraňte a zkuste si jej prohlédnout. Podle počtu nohou i velikosti můžete odhadnout, v jakém vývojovém stadiu se nacházelo a také jak dlouho bylo přisáté. Napitý parazit několikanásobně zvětší svou velikost a má mnohem tmavší, skoro až šedou barvu. Další dny pozorujte okolí rány i další možné příznaky, o kterých jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Šok pro skalní fanoušky. Bono z U2 přiznal, že miluje ABBU a Bee Gees

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu