Nepodceňujte kožní plísně. Jak poznáte, že jste ji chytili právě vy?

Plíseň se v žádném případě nevyplácí podceňovat
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
14. října 2018 13:03 / Shutterstock
  8   2
Plísňová onemocnění trápí většinu lidí. Někdy jde o drobné potíže, jindy o obrovský problém. V žádném případě bychom ale plíseň neměli podceňovat.

Plíseň útočí v každém věku, ale je pravdou, že výskyt roste s přibývajícím věkem. Může to souviset se snižováním imunity, ale také bývá na vině ostych starších pacientů před návštěvou lékaře, kterému nechtějí ukázat ošklivá místa na svém těle a nechají tak nemoc zbytečně šířit.

Jak poznat plíseň

Plísňové onemocnění může mít řadu podob. Často jde o zčervenalá místa na kůži, která svědí. Někdy může jít o drobné puchýřky, které jsou dokonce i bolestivé. V jiném případě se třeba na zádech nebo hrudníku, ale i kdekoliv jinde, objeví světlejší flíčky, které nejsou nijak citlivé, ale které se při opalování stávají výraznějšími. Plíseň se často objevuje mezi prsty u nohou, v tříslech, v kožních záhybech. Miluje temná a vlhká místa. Často se objevuje u sportovců.

Co ji podporuje

Vedle již zmíněné snížené imunity může za kožní plísní stát horší hygiena. Mnohem častější je ale špatná životospráva s přemírou cukrů. Někdy může být rozsáhlé plísňové onemocnění upozorněním na to, že se zvyšuje hladina krevního cukru a u člověka se rozvíjí či dokonce už rozvinula cukrovka. Vysoká hladina cukru stojí i za kvasinkovým onemocněním, jak se můžete dočíst v zajímavém článku zde. Plíseň je infekční, takže je možné, že jste si ji přinesli z bazénů, díky kontaktu s druhými lidmi, použitím stejného ručníku s osobou již nakaženou nebo jinak. 

Co udělat proti plísni

Co je potřebné v každém případě, je dodržovat hygienické návyky, pravidelně se mýt, používat jen svůj ručník a udělat všechno pro to, aby postižená místa mohla být na vzduchu či slunci. Někdy pomůže změna oblečení či bot. Stává se, že v některých botách se vám okamžitě plísňové onemocnění rozvine, zatímco v jiných budete spokojeni a bez potíží.

Určitě při drobných projevech plísně zajděte do lékárny a poraďte se, jaký přípravek by pro vás byl vhodný. Existuje celá řada volně prodejných mastí či sprejů, které mohou pomoci.

Nestyďte se jít k lékaři

Jestliže vám nepomohou volně dostupné přípravky a změna životosprávy, hygienických návyků či oblečení, určitě běžte k lékaři. Ten provede příslušnou diagnózu a může nasadit cílenou léčbu. Nenechte problém přerůst, protože plíseň zatěžuje vaše tělo, vypouští do něho toxiny a významně zhoršuje kvalitu vašeho života.

📷
4
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Dům a zahrada

Pěstujte oblíbené hortenzie. Hodí se na zahradu i do květináče

Bydlení

Skalka není jen hromada kamení. Jak ji na zahradě vytvořit?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu