Ochutnejte zimní koření v lahodných receptech
Koření je základ každého pokrmu. Ať už slaného či sladkého. Vyzkoušejte kořeněné lahůdky i něco pro zdraví. A navíc vás dozajista v těchto chladných dnech zahřejí, což jistě také přijde vhod. Badyán, kardamom, hřebíček i zázvor potěší i největší labužníky.
Badyánové mléko pro spaní
- ½ lžičky tlučeného badyánu
- ½ lžičky mleté skořice
- 1 tlučený hřebíček
- 3 dcl horkého mléka
- 1 lžíci medu
Koření zalijeme připraveným mlékem a nakonec přidáme med.
Badyánové „linecké“
- 1,5 hrnku celozrnné mouky
- ¼ hrnku kukuřičného škrobu
- ¾ hrnku třtinového cukru
- 2 lžíce kokosového oleje
- 80 g másla
- 6 lžic mléka
- špetka soli
- 10 g badyánu
- rybízovou marmeládu
Cukr smícháme s moukou a škrobem. Přidáme špetku soli. Smícháme změklé máslo, kokosový olej a dáme ke směsi. Nakonec dáme ještě čtyři lžíce mléka a začneme směs přeměňovat na těsto.
Dle potřeby dodáme ještě trochu mléka, cílem je pěkné vláčné těsto. Nakonec přidáme ještě badyán – celé hvězdičky si nameleme, případně zbylé velké kusy odstraníme a postupně do těsta přidáváme tak, aby bylo tak akorát badyánové. Vypracované těsto vložíme minimálně na půl hodiny do lednice, aby ztuhlo a dalo se s ním pracovat.
Po vyndání jej rozválíme mezi dvěma vrstvami pečícího papíru a poté vykrajujeme tvary a klademe je na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme na teplotu kolem 170 stupňů Celsia cca 10 - 15 minut. Podle typu trouby. Poté vyndáme z trouby a necháme zchladnout, jelikož horké jsou příliš křehké. Vychladlé čtverečky slepujeme připravenou marmeládou.
Hřebíčková rýže
- 70 ml vody
- 5 ks hřebíčku
- 1 cibule
- 300 g basmati rýže
- 1 lžíce kvalitního oleje
- sůl
- bylinky na ozdobení
Přebranou rýži krátce osmahneme na oleji, osolíme a zalijeme studenou vodou. Do středu vložíme oloupanou cibuli, do které jsme zapíchali hřebíček. Zakryjeme pokličkou a na mírné teplotě dusíme 20 minut. Pak oheň vypneme a necháme 5 minut dojít. Podáváme jako přílohu k masu.
Kardamomová káva
- 100 g pražené zrnkové kávy
- 4 tobolky kardamomu
Tobolky kardamomu lehce rozlouskneme v prstech a poté z nich vybereme černá aromatická semínka. Zrnkovou kávu semeleme společně s těmito zrnky. Semletou kávu vsypeme do uzavíratelné sklenice a necháme alespoň jeden den odležet. Pak už můžeme připravovat kávu tak, jak jsme zvyklí.
Zázvorová omáčka
- 50 g čerstvého zázvorového kořene
- 1 malá červená feferonka
- 100 ml zeleninového vývaru
- 2 lžíce pomerančové šťávy
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1 špetka cukru
- sůl
- 4 lžíce oleje
Zázvor oloupeme malým nožem a jemně nastrouháme. Z feferonky odstraníme semínka a lusk jemně nasekáme. Rozmícháme zeleninový vývar, pomerančovou šťávu, špetku cukru, sůl a olej. Přimícháme zázvor a feferonku.
Svařené víno na zahřátí
- 2 celé skořice rozlámané na kousky
- 1 lžička kardamom semínek
- 1 plátek oloupaného čerstvého zázvoru
- nastrouhaná kůra z 1/2 pomeranče
- 6 celých hřebíčků
- 120 ml vodky
- 1 lahev 750 ml suchého červeného vína
- 250 ml portského vína
- 250 ml cukru
- 1 lžíce vanilkového cukru
- 1 mocca lžička bourbon vanilky
- 120 ml oloupaných na sucho opražených celých mandlí
- 120 ml tmavých hrozinek
Skořici a kardamom rozdrtíme v hmoždíři. Vložíme je do menší misky a přidáme pomerančovou kůru, zázvor, hřebíčky, vanilku a vodku. Uzavřeme a necháme 24 hodin stát. Poté vodku přecedíme do většího hrnce. Koření vyhodíme. Přidáme lahev vína, portské, cukr, vanilkový cukr, mandle i hrozinky. Ohříváme do té chvíle, než se na okraji hrnce začnou tvořit malé bublinky. Ihned odstavíme a podáváme. Další den pak můžete vyzkoušet i jiné nápoje, které vás zahřejí a ochrání před nemocemi z nachlazení.