Výhody a nevýhody dohody o provedení práce. Kdy má pro vás smysl?

 Ostatní 
05. prosince 2018 09:33 / Bronislava Silná
  1
📷
5 fotografií v galerii
Práce na dohodu je výhodná jako přivýdělek ke klasickému zaměstnání Shutterstock
Mnoho lidí dnes pracuje na dohodu o provedení práce. Víte ale, jaká úskalí vám hrozí? Pokud máte pochybnosti, čtěte dál, abyste se vyhnuli nemilému překvapení.

Mnoho lidí, zvláště lidí mladých, se nechává zaměstnat na dohodu o provedení práce. Žádné zbytečné papírování, žádné zbytečné odvody. Dokud člověk studuje, vypadá to jako sen. Ale střet s realitou může být později poměrně tvrdý.

Výhody práce na dohodu

Pracovat na dohodu můžete u libovolného počtu zaměstnavatelů. Jestliže váš příjem u všech dohromady nepřesáhne deset tisíc měsíčně, nemusí se platit ani sociální, ani zdravotní pojištění. Smíte pracovat maximálně 300 hodin v roce. Daně se řeší v návaznosti na to, zda jste podepsali či nepodepsali prohlášení k dani. Zjednodušeně můžeme počítat s variantou nepodepsaného prohlášení – strhne se patnáct procent. A to je celé.

Mnoho mladých má určitou dohodu u několika zaměstnavatelů. Celkem si přijdou z hlediska studenta třeba na slušné peníze a zdá se, že život může v pohodě začít. Jenže pokud byste takto řešili svou finanční situaci i po ukončení školy, dostali byste se záhy do velkých problémů.

Nevýhody a problémy

Základním problémem je, že musíte být zdravotně pojištěni. Kdybyste pokračovali ve svém studentském způsobu existence, budete mít sice nějaké finanční prostředky, ale brzy vás začne pronásledovat zdravotní pojišťovna. Budete muset dlužné částky pojistného doplatit a mohou vám vyměřit penále za nedoplatky. Dobrý začátek, jak se dostat do dluhové pasti.

Sociální pojištění nutně platit nemusíte, ale bez něho se vám všechna vaše práce nezapočítává k odpracovaným létům do důchodu. A vaše mzda vám nezakládá žádný nárok na důchod. Je to pochopitelné, protože z ní nic neplatíte. A pokud budete mít zaměstnání s minimální mzdou a vylepšíte si příjem prací na dohodu, důchod z toho také valný nebude.

Práce na dohodu nemůže sloužit jako přivýdělek při registraci na úřadu práce. Už rok a půl platí, že si formou dohody o provedení práce nesmíte přivydělat. Porušení by samozřejmě vedlo ke ztrátě registrace a nutnosti doplatit vše, co jste od úřadu práce získali. Jste-li na úřadě práce, můžete mít pouze dohodu o pracovní činnosti a maximálně si vydělat polovinu minimální mzdy hrubého.

Práce na dohodu má tedy smysl jako přivýdělek ke klasickému zaměstnání. Jestliže vám nevadí, že se vám nezapočítá do důchodu, pak jde o vaše rozhodnutí. Možná bychom ale přece jen doporučili těm, kdo mají zájem o větší volnost v zaměstnání, aby se zajímali třeba o práci v rámci čtyřdenního pracovního týdne. Přečíst víc si o tom můžete v článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít