Lněná semínka obsahují obrovské množství benefitů pro naše zdraví

Ačkoliv jsou lněná semínka velmi malá, skrývají v sobě mnoho živin
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
27. listopadu 2017 16:39 / Shutterstock
  6   0
Možná jen vegani umí opravdu ocenit lněná semínka, protože námi ostatními jsou většinou přehlížena.

Ve skutečnosti jsou plná živin a mají neuvěřitelnou schopnost vázat další živiny, které mají příznivé účinky na náš organismus.

Ačkoliv jsou malá, mají mnoho živin

Lněné semínko se používalo na vaření od nepaměti, a to zejména kvůli vláknině, kterou obsahuje. A ačkoliv je malé, obsahuje neskutečné množství živin. Tři polévkové lžíce lněných semínek denně vám zaručí dostatek omega-3-mastných kyselin, vlákniny, proteinů, vitamínu B1, či manganu. Kromě těchto hlavních živin jsou však semínka i plná železa, fosforu, selenu, draslíku, mědi či zinku, tedy látek, které jsou životně důležité pro regulaci hladiny cholesterolu i hladiny cukru v krvi. Proto mají hned několik pozitivních zdravotních účinků na naše tělo.

Pro hormonální rovnováhu v těle

Díky antioxidantům známým jako lignany, nám poskytují výhodu v boji proti stárnutí, podporují hormonální rovnováhu a buněčné zdraví. Zároveň podporují růst zdravých buněk ve střevech a mají tedy antivirové a antibakteriální vlastnosti.

Podpora zdravého trávení

Necháme-li lněná semínka nabobtnat ve vodě (ideálně 12 až 24 hodin) obalí se množstvím slizu, který zlepšuje střevní peristaltiku, usnadňuje vyprazdňování a rovněž změkčuje stolici. Významně je tak podpořeno zdravé trávení.

Snižují riziko některých druhů rakoviny

Lékaři předpokládají, že semínka dokáží snížit i riziko výskytu některých druhů rakoviny, například rakoviny prsu u žen. Opět právě díky antioxidantům. Jejich příznivé účinky jsou patrné i při rakovině prostaty či rakovině vaječníků.

Pro "čisté" tepny

Tuky přítomné v lněném semínku mají příznivé protizánětlivé vlastnosti a mohou chránit cévy před poškozením. Snižují hladinu nežádoucího cholesterolu a zabraňují tak ucpávání tepen.

Zmírňují následky menopauzy

Vzhledem ke schopnosti vyrovnávání hormonů mají skvělé účinky i pro ženy v menopauze. Snižují například úspěšně návaly horka.

Pro zdravou pokožku a vlasy

Lněná semínka obsahují i látky, které jsou prospěšné pro pokožku a vlasy. Jsou totiž plná esenciálních tuků a vitamínů skupiny B, které snižují suchost pokožky i ve vlasech. Zabraňují i přílišné tvorbě akné, ekzémů, či zarudnutí obličeje.

Jak je vidět, je mnoho důvodů, proč zařadit lněné semínku do svého jídelníčku.

Natálie Nová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu