Jak často se máme mýt? Opravdu nám denní sprchování či koupel škodí?

Relaxace ve vodě je příjemná, ale není vždy zdravá
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
28. listopadu 2017 07:53 / Shutterstock
  63   7
Existuje vážně míněná odborná debata o tom, jak často se má člověk umývat. Překvapivé je, že ze zdravotního hlediska jen maximálně dvakrát týdně.

Trend doby – mýt se i několikrát denně

Trendem doby je za každou cenu zamezit tělesnému zápachu. Z toho důvodu se myjeme vždy po větší námaze a minimálně jednou denně, než vyrážíme do společnosti, do práce či do školy. Dokonce míváme pocit, že pravidelné mytí je dobré pro naše zdraví. Pro někoho proto může znít překvapivě, že sprchovat se není třeba denně a už vůbec není prospěšné používat na celé tělo mýdlo nebo sprchový gel.

Mytí ničí přirozenou ochranu těla

Problém je totiž v tom, že na povrchu kůže žijí tělu prospěšné mikroorganismy, které se spolupodílejí na obraně před nemocemi. Kůže navíc produkuje přirozený maz, kterým se zvláčňuje a udržuje pružná. Stálým odstraňováním této vrstvy pak dochází ke zdravotním komplikacím, k vysušování kůže nebo naopak k jejímu nadměrnému maštění. To tehdy, když se tělo snaží dohnat ztráty vláčnosti způsobené odstraňováním ochranné vrstvy.

Jak postupovat správně

Je třeba reagovat i na to, jaká je vaše individuální situace. Někdo se více potí, jiný má kůži přirozeně mastnější, jiný sušší. Přesto se dá zobecnit, že pokud už potřebujeme denní sprchu, používejme ji zejména bez mýdla. Mýdlo využijme spíš na podpaží a intimní partie. Jestliže nejsme ve větším pracovním nasazení a můžeme si dovolit být bez sprchy, je skutečně optimální frekvence jednou až dvakrát týdně.

Jak s vlasy

Vlasy reagují trochu jinak než zbytek těla. I zde ale platí, že denní mytí není úplně vhodné, protože vysušuje pokožku a vede k rychlému maštění umytých vlasů. Jestliže ale máte nějaký kožní problém, například tvorbu lupů, patrně se bez pravidelného mytí vlasů neobejdete.

Co je pro zdraví důležité

Pro udržení dobrého zdraví tedy není nutná celková očista těla každý den, ale hlavně pravidelné mytí rukou, protože osa ruka – ústa je nejčastější cestou, jak se do těla dostává nákaza. Přitom není potřeba používat žádné speciální přípravky s antibakteriální složkou, stačí obyčejné mýdlo a správná technika, o které jsme psali před časem. Důležitá je pravidelnost a důslednost. S touto technikou můžete být klidně na infekčním oddělení v nemocnici, používat společné toalety a nenakazíte se žádnou nemocí.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při návštěvě Maďarska

Dům a zahrada

I na malém prostoru si můžete založit jezírko s vodomilnými rybami a rostlinami

Bydlení

Žít ekologicky není jen o šetrném přístupu k přírodě. Ušetří vám to i nemalé peníze

Zavřít reklamu