Jak je to s gumovými medvídky a jejich účinkem na klouby? Všechno je prý jinak

 Zdraví 
04. července 2017 12:48 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Gumoví medvídci sice obsahují želatinu, přesto mají na zdraví kloubů prakticky nulový vliv. Shutterstock
Gumovým medvídkům propadla řada dětí i dospělých. Ti obzvlášť obhajují své mlsání tím, že dělají něco zdravého pro své klouby, protože želatina má na kloubní výstelku doslova zázračný vliv. Jak je to ale ve skutečnosti? Opravdu gumoví medvídci prospívají našim kloubům?

Je sice pravda, že gumoví medvídci obsahují želatinu, která kloubům a chrupavkám prospívá, přesto se o pozitivním účinku gumídků na naše zdraví nelze podle odborníků vůbec bavit!

Želatina obsahuje kolagen, který je základním stavebním kamenem kloubů i kostí. O tom není pochyb. Zdánlivě to pak vypadá, že gumoví medvídci jsou jakousi zdravou alternativou jiných cukrovinek. Opak je ale pravdou!

Průměrná porce činí 17 až 18 gumových medvídků. V tomto množství je obsaženo přibližně 22 gramů cukru, což je asi pět a půl čajové lžičky bílého cukru. Podle lékařských doporučení by přitom ženy neměly konzumovat více než 6 čajových lžiček a muži ne více než 9 čajových lžiček cukru denně. Nadměrným příjmem cukru roste riziko obezity a kardiovaskulárních nemocí.

Stejné množství gumových medvídků obsahuje pouze 2 až 3 gramy bílkovin, v nichž je obsažena i želatina. Toto množství tvoří kolem pěti procent doporučené denní dávky bílkovin. Pokud bychom tedy chtěli prospět svým kloubům a kostem, museli bychom zkonzumovat opravdu velké množství gumídků. Jenže má to jeden háček - s větší dávkou medvídků totiž do těla dopravíme i mnohem větší množství cukru. 

Běžná porce medvídků také neobsahuje prakticky žádné minerály a vitaminy. Gumoví medvídci se tak rozhodně nedají zařadit do pravidelného jídelníčku. Jejich účinky na zdraví kloubů a kostí jsou podle odborníků naprosto minimální.

I gumoví medvídci se prodávají v takzvané light verzi, tedy bez cukru. Nenechte se ale zmást! Konzumace velkého množství gumových medvídků bez cukru přináší časté zdravotní komplikace. Jedná se zejména o potíže zažívacího traktu v podobě nadýmání, průjmů a bolestí břicha.

Pokud tedy chcete prospět svým kloubům, na gumídky nespoléhejte a raději vyhledejte jiný zdroj želatiny. Vybírat přitom můžete z potravinových doplňků i přírodních zdrojů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu