Stále ještě vybíráte letní tábor pro vaše dítě? Držte se našich rad

 Děti 
04. července 2017 11:50 / redakce
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nejvyšší čas vybrat dětský letní tábor. Vše si dobře promyslete a výběr rozhodně nepodceňujte!  Shutterstock
Tisíce dětí léto co léto balí batoh a vydávají se na týden či dva vstříc táborovému dobrodružství. Aby byly vzpomínky co nejhezčí, měli bychom jako rodiče dopředu promyslet všechny detaily a vybrat dceři nebo synovi pobyt přímo na tělo. Jinak zbytečně dojde i na jiné slzy než ty "stýskací".

1. V kolika letech poslat dítě na tábor?

Tábory se většinou pořádají pro děti školního věku, tedy od šesti nebo sedmi let. Z vlastní zkušenosti dětského sportovního instruktora vím, že je tato hranice velice individuální. Některé šestileté dítě se poměrně rychle spřátelí s ostatními a dobře spolupracuje s vedoucími, na rozdíl od některého staršího, třeba už devítiletého dítěte.

Více než na věku také záleží na tom, co dítě umí. Pokud za něj doma dělají všechno rodiče, nelze očekávat, že si s určitou dávkou samostatnosti poradí. Bude spíše bezradné a odkázané opět na pomoc někoho druhého, takže se stane terčem posměšků a na táboře si bude stýskat.

2. Nepodceňujte názor dítěte

Nechte alespoň základní výběr na dítěti. Pokud je dost velké na to, aby strávilo delší dobu bez rodičů, je dost velké i na to, aby se rozhodlo, co ho bude bavit. Je přece rozdíl, zda půjde o tábor zaměřený na jízdu na koních, nebo bude hlavní táborová hra na téma Harry Potter. Nabídněte dítěti několik možností, které pokládáte za přijatelné (a to nejen zaměřením, ale třeba i cenově či místem konání), ale finální rozhodnutí nechte na něm.

3. Věřte těm, kteří to tam znají

Někdo z vašich známých, příbuzných nebo kolegů z práce už jistě v minulosti své děti na tábor poslal. Reference přímo z místa činu jsou k nezplacení. Proto se nebojte poradit a probrat zkušenosti a dojmy s lidmi, kteří to na táboře znají. Pokud od nich dostanete doporučení na letní tábor, na němž bylo jejich dítě spokojené a rádo se tam vrací, pak tímto výběrem nic nepokazíte. Když není ve vašem okolí nikdo, kdo by vám předal cenné osobní zkušenosti, pokuste se alespoň sami najít o pořadateli tábora co nejvíce informací na internetu. Dobrým znamením je, když má pořadatel za sebou letitou historii. Nebojte se mu také přímo zavolat, pokud je solidní, bude schopen a ochoten zodpovědět vaše otázky.

4. Podrobně se seznamte s programem

To, že vaše dítě jede na tábor bez rodičů, neznamená, že nemáte nárok vědět, co tam bude dělat. Nespokojte se tedy jen s obecnou informací o zaměření pobytu. Hodně toho napoví informace o hlavní celotáborové hře, o níž by se mělo psát například na internetových stránkách tábora. Měla by mít jasný koncept, časové rozložení a měla by někam směřovat. Zajímejte se také o denní režim. Takzvaný polední klid je důležitý, ale rozhodně nemusí trvat několik hodin.

5. Sežeňte dítěti parťáka

Jestliže vaše dítě vyráží na letní tábor poprvé, může být poněkud ustrašené. Zkuste mu to usnadnit tím, že se domluvíte například s rodiči některého z jeho spolužáků či kamarádů a pošlete je na tábor spolu. Kamarád mu pomůže překlenout především první takzvané seznamovací dny. Už jen to, že bude vědět, vedle koho se posadí v autobuse, mu dodá pocit většího bezpečí.

Na tyto otázky si odpovězte DESETKRÁT ANO!

  • Je z přihlášky jasně patrné, kdo tábor pořádá (včetně IČO a DIČ)?
  • Nahlásil organizátor konání tábora krajské hygienické stanici?
  • Může Vám prokázat svou praxi a zkušenosti s organizováním dětské rekreace?
  • Odpovídá na Vaše dotazy včas a zasvěceně?
  • Má organizátor uzavřeno pojištění odpovědnosti?
  • Má jasno v nejdůležitějších otázkách bezpečnosti táborového pobytu?
  • Může Vám garantovat, že tábor nebude zrušen (např. kvůli nedostatku dětí)?
  • Vyžaduje po Vás zdravotní potvrzení dítěte a prohlášení bezinfekčnosti?
  • Splňuje tábor všechny další náležitosti, dané vyhláškou?
  • Jsou jasně stanovené smluvní podmínky pobytu (včetně storno poplatků)?
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Netflix představil trailer seriálu Harryho a Meghan. Dokument ukáže celou řadu fotografií, které dosud...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině