Tymián: kuchyňská bylina, která léčí. Jeho účinky vás překvapí!

 Zdraví 
06. července 2017 07:58 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Tymián je příbuzný s mateřídouškou. Shutterstock
Léčivé účinky tymiánu vás překvapí, stejně jako rozsah nemocí, které zvládá. Čtěte další informace.

Tymián obsahuje celou řadu látek. Je bohatý na různé stopové prvky a vitamíny. Obsahuje samozřejmě i kyselinu listovou. Pro použití k léčbě můžeme rostlinku buď použít čerstvou, nebo ve formě kapek, sirupů a dalších přípravků. Vyrábějí se dokonce i tymiánové zubní pasty. Nejčastěji si budeme z tymiánu vařit pro léčebné účely čaj. Lžičku sušeného tymiánu uvedeme k varu se čtvrt litrem vody, vypneme a necháme asi 10 minut louhovat. Slijeme a ještě teplé popíjíme.

Na co zabírá

Tymián dobře stimuluje imunitní systém. Má antibiotické účinky. Proto se hodí i na vnější použití při zánětech ústní dutiny, při akné, různých hnisavých ranách a dalších poraněních. Pokud ho pijeme, tyto účinky se projeví i na trávicím traktu. Tymián je skvělý při různých zažívacích obtížích, při nadýmání, při nerovnováze střevní mikroflóry.

Tymián velmi příznivě působí na žaludek. Zvyšuje produkci žaludečních šťáv a tím zlepšuje už samotný začátek trávicího procesu.

Tymián má také silný močopudný účinek. Bude se proto hodit na pročištění ledvin a odvedení nadbytečné vody z těla.

Nesmíme zapomenout na skvělé účinky tymiánu při uvolňování zahlenění. Působí výborně při suchém kašli, dokáže z těla vyhnat hlen. Zlepšuje tak dýchání i celkové zdraví.

Dávkování

Nepřeháníme to s dávkováním, protože tymián obsahuje i toxické složky. Léčebně působí popíjení zhruba jednoho až dvou hrníčků čaje. Pokud snížíme dávku a využijeme sušenou bylinku do různých směsí, můžeme pochopitelně takto připravených čajů vypít víc. Využíváme ho i v kuchyňské přípravě pokrmů. Budou pro nás lépe stravitelné.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Domácí kyslíková terapie je snadnou cestou ke zlepšení stavu pleti

Dům a zahrada

Kdo chce mít na jaře krásný trávník, musí se v zimě vyvarovat časté chyby a navíc jej v únoru správně...

Zavřít reklamu