Známé indické koření dokáže upevnit zdraví. Lék si můžete vyrobit i sami doma

Kurkuma má velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Prospívá srdci, játrům, ale pomáhá i při artritidě nebo rakovině.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
05. července 2017 10:32 / Shutterstock
  118   5
Neskutečně blahodárný vliv na naše zdraví má jedno známé indické koření. Lidé ho nejčastěji používají k dochucení zeleniny, masa či rýže. Lze z něj přitom i v domácích podmínkách připravit lék k nezaplacení. Řeč je o kurkumě.

Sušená kurkuma se používá jako součást kari koření – kromě kurkumy je zde přítomen kajenský pepř, kmín, koriandr, pískavice a další. Bylo totiž zjištěno, že léčivé účinky kurkumy se mnohonásobí společně s dalším kořením, hlavní roli ve společném užívání hraje pepř!

Léčivé účinky kurkumy

Některé studie ukazují, že kurkumin má na akutní zánětlivé procesy stejné účinky jako kortizon a fenylbutazon (ale v případě chronických zánětů je jeho účinnost pouze poloviční). Jeho výhodou však je, že není vůbec toxický. Hlavní protizánětlivý účinek kurkumy je v tom,  že potlačuje srážlivost krevních destiček a tlumí proces zánětlivých faktorů. Předpokládá se, že rovněž stimuluje tvorbu kortizonu v nadledvinkách, který přímo podporuje léčivé procesy.

Kurkuma patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem. Kromě léčivých účinků má silné preventivní účinky proti velké řadě zdravotních problémů, přispívá k posílení imunity. Lidské tělo ovšem nejlépe přijímá kurkumin z kořene kurkumy – potravinové doplňky mívají účinky slabší. Kurkumu ve větším množství by však neměli konzumovat lidé užívající léky na ředění krve – o užívání kurkumy by se měli poradit s lékařem.

Poškození jater

Kurkuma byla v ajurvédské medicíně pokládána za hlavní prostředek k nastolení dobré funkce jater. Oblíbenou kombinací k léčbě jaterních potíží byla kombinace zázvoru a kurkumy. Zázvor zrychluje krevní oběh a tím zajišťuje urychlenou dodávku kurkumy do jater. Kurkumin je vhodný při infekčních zápalech jater a toxickém poškození jater.

Otrava jídlem

Kurkuma velice účinně hubí bakterie salmonely, která je nejčastějším původcem otrav jídlem. Kurkuma také působí proti zánětu žaludku a tenkého střeva.

Zažívací potíže

Indické koření podporuje tvorbu žluči, což vede k lepšímu trávení tuků.

Artritida

Mnoho výzkumů dokazuje protizánětlivé působení kurkumy. Kurkumin je stejně účinný proti zánětům jako ibuprofen nebo kortizon, ale kukrkuma působí bez vedlejších účinků.

V klinických pokusech bylo pacientům s revmatoidní artritidou podáváno 1 200 mg kurkuminu denně. Výsledky byly srovnány s další skupinou nemocných, kteří byli léčeni klasicky fenylbutazonem v dávce 300 mg denně. Ukázalo se, že v obou skupinách došlo prakticky ke stejnému zmírnění ztuhlosti, otoku kloubů a ke zlepšení pohyblivosti.

Rakovina

Kurkuminoidy – látky zodpovědné za žluté zbarvení kurkumy jsou uznávanými antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů. Mají být 5x účinnější než vitamín C a E. Bylo zjištěno, že kurkuma dokáže potlačit časný vývoj rakovinných buněk. Navíc může i zastavit rozšiřování onemocnění a podpořit vlastní antioxidační systém organismu.

Onemocnění srdce

V rámci studií o účincích kurkumy byly ověřovány účinky kurkuminu na reakce arterií při změnách krevního tlaku (tzv. arterial compliance).

Zapojeno bylo 32 žen náhodně rozdělených do tří skupin. První skupina užívala doplňky s kurkuminem, druhá placebo a třetí měla cvičební program a k němu ještě užívala kurkumin nebo placebo. Skupina s placebem nevykazovala žádné změny, ženy jen s kurkuminem a ženy cvičící užívající placebo zaznamenaly shodné zlepšení a nejlepší výsledek vykazovala skupina se cvičením a současným užíváním kurkumy.

Vyrobte si vlastní lék z kurkumy

Zamíchejte kurkumu v panenském olivovém oleji, přidejte mletý pepř a chilli pro zvýšení účinku – je to docela husté, vznikne kašička. Uchovávejte v chladničce. Užívejte 3x denně 1 kávovou lžičku. Po třech týdnech udělejte týden pauzu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za divočinou nemusíte cestovat přes půl světa. Na vlastní kůži ji zažijete i v Čechách

Dům a zahrada

Pokud máte loveckého psa, tak pozor při venčení, platí totiž doba hájení

Bydlení

Pokud nechcete za provoz podlahového topení utratit majlant, zvažte druh krytiny

Zavřít reklamu