Jak odhalit srdeční selhávání včas? Nepodceňujte první příznaky

Srdce nás někdy dokáže pořádně potrápit
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
22. srpna 2019 11:00 / Shutterstock
  19   0
Srdce nepostihuje jen infarkt, ale také celá řada jiných onemocnění. Jak poznat, že něco není v pořádku? Máme důležité informace.

Srdce je sval. Pumpa, která rozvádí krev po těle. Na kvalitě jeho fungování závisí také kvalita našeho života. Přesto se mnoho lidí vyhýbá správné léčbě a často zbytečně umírá.

Příznaky selhávání srdce

Na rozdíl od infarktu je selhávání srdce postupnou záležitostí. Srdce z různých příčin přestává pracovat tak, jak má. Jeho funkčnost se snižuje, a s tím přicházejí nejrůznější příznaky, které ale může pacient vyhodnotit špatně. Jedním z příznaků jsou otoky nohou i otoky v oblasti břicha. Dále je typické zadýchávání se. Nejprve v zátěži, ale později i v klidu. Protože se krev nešíří po těle dostatečně a orgány se neokysličují správně, dochází k rozvoji únavy a k různým dalším příznakům.

Léčba

Při výše uvedených projevech je třeba vyhledat lékaře. Neomlouvat si potíže tak, že souvisí s věkem nebo že se jedná o nějaká jiná onemocnění, která se stejně nedají řešit. Je třeba si uvědomit, že selhání srdce může radikálně zkrátit náš život. U této nemoci není nikdy jasné, kdy nastane konec. Proto byste měli usilovat o to být pod kontrolou, užívat předepsané léky, které zpomalují progresi nemoci. Existují i moderní preparáty, které nemají tolik vedlejších účinků, které měly léky starší. U mladších a jinak zdravých pacientů se může uvažovat i o transplantaci srdce. Největší překážkou je v tomto případě cukrovka nebo prodělaná mozková příhoda. Jak poznat, že máte cukrovku, se dočtete třeba zde.

Prevence

Nejlepší je prevence tohoto onemocnění. Je dobré si uvědomit, že naše srdce je devastováno kouřením, pitím alkoholu, obezitou, nedostatkem pohybu, příjmem nevhodných potravin, zejména nedostatkem zeleniny a dalších k životu potřebných látek, které zdravá a vyvážená strava obsahuje. Jako u ostatních onemocnění, i zde je na vině stres, nedostatek spánku, přepracovanost a další momenty, které usnadňují onemocnění jeho nástup. Na vině je také neléčená hypertenze, ale i mnoho dalších faktorů, které jsou vzájemně propojeny.

Prognóza

Prognózy onemocnění nejsou příliš dobré. V neléčeném stavu může dojít k úmrtí prakticky kdykoliv a délka dožití se pohybuje od dvou do čtyř let. Léčená nemoc se velmi zpomaluje, a pokud dojde k dobré spolupráci lékaře a pacienta, můžeme uvažovat klidně o 15 letech od diagnostikování problému. Je ovšem potřeba radikálně změnit svůj životní styl a začít o sebe pečovat.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Pokud se chcete zbavit molů jednou provždy, musíte vědět, jak na to

Bydlení

Oleandr potřebuje přes zimu speciální místo i péči

Zavřít reklamu