Jak se během aktivní dovolené vyhnout bolestem zad a kloubů?

 Ostatní 
20. srpna 2019 10:23 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Po roce nic nedělání může taková aktivní dovolená pěkně bolet Shutterstock
V létě Češi s oblibou vyrážejí na aktivní dovolené. Pokud se však člověk celý rok nehýbal, nesou s sebou sjíždění řek nebo náročné cyklovýlety o to vyšší rizika zranění. Právě úrazů z nahodilé sportovní zátěže v tomto období strmě přibývá.

Zlomeniny zápěstí nebo dlouhých kostí rukou při dopadu přes řídítka jsou typickým zraněním cyklistů, naopak zlomený loket, noha a poškozené kolenní klouby ukazují na jezdce na kolečkových bruslích. Přes veškerá varování se bohužel mezi nejčastější letní zranění řadí i úrazy hlavy a páteře po skocích do neznámé vody. Naprostou letní klasikou jsou pak rozsáhlé odřeniny a hnisající rány.

Rozšířenou zábavou mezi Čechy je sjíždění řek na kánoích. Neustálým střídáním vlhka a sucha vodáctví napomáhá otužování a trénuje imunitní i termoregulační systém. Z hlediska svalového aparátu však pádlování pouze na jednu stranu způsobuje svalovou nerovnováhu, která se může projevit bolestí v bederní oblasti, těžkostmi při dýchání, bolestí mezi lopatkami nebo v krční páteři.

Pozor na jednostrannou zátěž

Při jednostranném pádlování vodák zatěžuje pouze určitou část svalů na úkor jiných. Nedostatečná regenerace těchto svalových skupin způsobuje nahromadění odpadních látek ve svalu, bolestivém na dotek. Další nepřiměřená zátěž pak může vést až ke zkracování svalu. Také dolní končetiny jsou zatíženy dlouhodobým sezením v jedné poloze bez možnosti výrazné změny, což může vést k bolestem kříže a ztuhlým bolavým kolenům.

Jak pádlování zvládnout bez potíží

Pokud si vodáckou dovolenou nechcete pokazit zbytečnými zdravotními problémy, je dobré si osvojit pár jednoduchých zásad.

Pádlujte na obě strany

Výrazné svalové dysbalanci lze zamezit oboustranným pádlováním. Pokud máte jednostranné pádlo, měňte si strany v přibližně stejných intervalech. Když cítíte únavu na jedné straně dříve, zkraťte interval, ale zachovejte stejné zatížení na obou stranách, radí odborníci.

Správně dýchejte

Pravidelné brániční dýchání je předpokladem pro kvalitní fungování hlubokého stabilizačního systému, který poskytuje páteři oporu a chrání ji před poškozením.

Po plavbě se protáhněte

Stejně jako po jakékoli jiné sportovní aktivitě je zásadní závěrečné protažení a regenerace svalů. Stále pracující svaly mají tendenci se zkracovat. K uvolnění jim pomůžete strečinkem a relaxací. Důležité partie jsou zejména předloktí, deltové svaly, prsní a trapézové svaly, vzpřimovače páteře a hamstringy.

Pokud si potřebujete protáhnout zadní stranu stehna a uvolnit bedra, postavte se do vzpřímeného stoje, jednu nohu přednožte a opřete o schod tak, abyste cítili tah na zadní straně stehna. Udržte napřímenou bederní oblast a nerotujte pánev. Zhluboka se nadýchněte. S výdechem proveďte lehký předklon směrem vpřed. Ucítíte lehký tah na zadní straně stehna, vydržte 30 - 60 vteřin. O dětských úrazech jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve