Nezadržujte kýchání, můžete si přivodit dokonce i infarkt!

 Zdraví 
20. ledna 2018 17:29 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při zadržovaném kýchnutí se vytvoří v těle obrovský tlak Internet
Kýchání je bráno jako společenský prohřešek. Nicméně pokud jej zadržujeme, může to způsobit vážné zdravotní komplikace. Jeho potlačením se výrazně zvýší nitrolebeční tlak, může dojít k poškození sliznic, cév a bolesti hlavy.

Možná, že i vaše babičky vám říkaly, že kýchat na veřejnosti se nemá a pokud vás to nutí, ať při tom zavřete pusu nebo si zacpete nos. Jenomže tato „babská“ rada je skutečně životu nebezpečná. Při kýchání totiž vzduch vyletí z nosu rychlostí až 180 kilometrů za hodinu s doletem až několik metrů. Přitom za orkán se považuje rychlost větru už od 118 kilometrů za hodinu. Takže si představte, co se asi děje v těle, pokud kýchání zadržíte tím, že si přidržíte nos nebo ústa a vpustíte celý ten tlak dovnitř do těla.

Dva typy kýchání

Podle lékařských specialistů existují dva typy kýchání, které mohou vážně ohrozit zdraví. Tomu prvnímu se říká whiplash efekt. V reálu to vypadá tak, že se hlava pohybuje dopředu a dozadu velmi rychle a může způsobit nejrůznější svalové napětí a kosterní problémy. Druhý typ zranění si můžete přivodit ve chvíli, pokud se snažíte kýchnutí potlačit. To způsobí masivní zvýšení tlaku v hlavě, které vede až ke zranění.

Od protrženého bubínku po krvácení do mozku

Komplikací, které vám může zadržené kýchání způsobit, je celá řada. Tím nejméně vážným a poměrně častým je roztržení bubínku. Obrovský tlak, který se vytvoří v hlavě, však může způsobit i mnohem vážnější problémy, jako je například prasknutí cévy a svalů hlavy, poškození dutin a ve vzácných případech dokonce i ke krvácení do mozku či infarktu. Konkrétně poslední ze zmíněných problémů bohužel postihuje čím dál více mladé lidi. O tomto tématu jsme více psali zde. Každopádně, tady už jde skutečně o život. Existují dokonce případy, kdy si lidé při zadrženém kýchnutí ulomili zub nebo si prokousli jazyk či tvář. Jde o bolestivá zranění, jež mohou způsobit ošklivé infekce. 

Kýchejte, ale bezpečně

Před zraněním způsobeným kýcháním se dá bránit. Obvykle totiž jeho nástup pocítíme a dá se tedy na něj připravit. Podle fyzioterapeutů je dobré před jeho akutním příchodem zapojit břišní svaly, aby břicho udrželo i možné prudké pohyby hlavy dopředu a dozadu. A hlavně si nezapomeňte vzít kapesník. Díky jemu totiž zabráníte šíření infekce do okolí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Uplynulo 40 let od smrti Louise de Funèse. Právě on inspiroval režisérku k natočení slavné komedie Tři...

Styl

Coreorgasmus je cvičení s orgasmem, kterého jsou nyní sociální sítě doslova plné

Tech

Nukleární raketa NASA dopraví astronauty na Mars za pouhých 45 dní