Berete si mobil i na záchod? Vystavujete se tím nezanedbatelným zdravotním rizikům

 Ostatní 
21. srpna 2019 11:25 / Blanka Štiková
  0
📷
9 fotografií v galerii
Podle lékařů je používání telefonu na záchodě špinavým zlozvykem Shutterstock
V dnešní době si mnoho lidí nedokáže představit svůj život bez mobilního telefonu a bere si ho s sebou úplně všude. Sledování internetu a sociálních sítí se stalo posedlostí. To ale může být i nebezpečné. A teď není řeč o nebezpečnosti typu přecházení přes ulici s mobilem v ruce.

Telefon může představovat nebezpečí i u vás doma na toaletě. Studie společnosti Sony ukázala, že mobil z ruky ani na záchodě nedá 75 % Američanů. Je dost možné, že ostatní národy jsou na tom podobně. Klidně se utíráte, saháte na splachovadlo a vzápětí berete do ruky telefon? Pak zpozorněte. Podle lékařů je používání telefonu na záchodě špinavým zlozvykem, který vás vystavuje nezanedbatelným zdravotním rizikům. Pro bakterie tím totiž připravujete ideální podmínky.

Proč si telefon nebrat na záchod?

Jistě to znáte. Chce se vám na záchod a vezmete si s sebou mobil, abyste se nenudili. A zatímco trávíte čas na záchodě, tak při tom koukáte ve svém mobilu na svůj Facebook, Instagram nebo si třeba jen něco čtete na internetu. Podle lékařů je to však velmi špatný nápad. Na záchodě jsou totiž snad úplně všude škodlivé bakterie, ze kterých můžete onemocnět. „Jsou zde vodní a vzduchové částice, které mohou zůstat ukryté v malých záhybech telefonu. Kryty telefonů jsou obvykle vyrobené z gumy, kde se bakteriím při vyšších teplotách daří velmi dobře,“ vysvětluje praktická lékařka Anita Karmakarová pro americkou televizi CBS.

Na záchod nebo k jídlu ne

„Rodiče pak dávají své telefony dětem a bakterie se tak přenášejí i na ně,“ dodává lékařka. Podle Karmakarové se rodiče často diví, kde jejich děti chytily nemoc nebo infekci. Jednou z příčin podle ní může být právě telefon zanesený bakteriemi. Podle lékařky dělají lidé i další chybu, a tou je používání telefonu u jídla. „Při hraní s telefonem není dobrý nápad dávat si jídlo do úst, protože infekce se často šíří přes ústa,“ vysvětluje Karmakarová. O to hůře, pokud jste si předtím vzali telefon na záchod.

Telefon jako inkubátor

Vaše mobilní zařízení díky teplu, které vydává, slouží jako perfektní prostředí, ve kterém bakterie dokážou přežít až několik dní. Bakterie se ale na telefon mohou nachytat i ze vzduchu. Stačí, když telefon v okamžiku splachování položíte v blízkosti záchodové mísy. Ze stejného důvodu byste v jejím nejbližším okolí neměli nechávat ani zubní kartáček. Mikroskopická sprška záchodové vody (i s bakteriemi v ní) má totiž po spláchnutí dolet až metr a půl! Telefonů je na světě mnohem více než záchodů, a podle nedávného průzkumu se pevně zabydlely na většině z nich.

Co průzkum odhalil

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 408 respondentů, používá telefon na záchodě 61 % lidí. 44 % lidí splachuje i při tom, když telefonují. 49 % lidí si na záchodě čte zprávy a 92 % lidí si na něm prohlíží sociální sítě. 31 % lidí, kteří si berou telefon na záchod, na něm stráví mnohem více času a 9 % lidí se dokonce stalo, že jim telefon spadl do záchodové mísy. To je více než výmluvné.

Lidé si pořád umývají ruce, když se třeba jen dotknou peněz, ale co telefon? Ten v ruce přeci máte i ve chvíli, kdy jíte. Umyjete si ruce po každém doteku telefonu? Telefon je přeci také plný bakterií. Možná tedy při příští návštěvě toalety či při jídle raději telefon nechte ve vedlejším pokoji. Dále čtěte: Vědci našli ekologické řešení, jak chodit na “malou“.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu