Nenechte si zkazit dovolenou průjmem

Včas zahájená léčba zkrátí trápení.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
24. července 2017 07:44 / Shutterstock
  0   0
Čas dovolených přináší zvýšené riziko střevních potíží. Poradíme, jak se vyrovnat s průjmy rychle a účinně, abyste neprožili čas volna v křečích.

Příčiny průjmů

Tento článek neřeší průjmy, které jsou způsobeny nákazou bakteriemi, které jsou rozšířeny v subtropech a tropech. O některých nemocech se na tomto webu již psalo dříve. Vedle různých závažných onemocnění, které jsou doprovázené průjmy, existují průjmy vyvolané změnou stravy, prostředí, přehřátím organismu, případně konzumací pokrmů, ve kterých se vlivem tepla přemnožily některé patogenní bakterie, které se ale v naší stravě stejně běžně vyskytují.

Dieta

Člověk postižený průjmem by měl přejít podle závažnosti problémů buď na úplný půst, nebo na dietní stravu, která bude obsahovat jen lehce stravitelné potraviny. Každopádně je třeba zachovat pitný režim, který bude v podobě vody, černého neslazeného čaje nebo neochucené minerální vody bez bublin. Z jídel je vhodné použít buď suchary nebo bílé pečivo, nebo ještě lépe uvařenou osolenou rýži, případně rýži s mrkví. Pokud se stav zlepšuje nebo v případě, že se dostavuje silné vyčerpání, je vhodné podpořit energii něčím lehce stravitelným s vysokým obsahem energie – vhodné jsou například banány nebo piškoty.

Léky

Existují v zásadě dva nejužívanější léky proti průjmu. Jedním je živočišné uhlí, které funguje tak, že na sebe v trávicím traktu váže nebezpečné bakterie a toxiny. Antibakteriálně, jako střevní dezinfekce působí také Endiaron. Oba léky celkem dobře zabírají a v případě obzvlášť silných obtíží je můžete i kombinovat. Nezapomínejte ovšem ani na dostatečný přísun vitamínu C, který posílí váš organismus a dodá vám sílu bojovat s potížemi.

Jak dlouho léčba trvá

Situace může být velmi individuální, ale jestliže se vyvarujete konzumace běžného jídla, měli byste během jednoho dne pocítit významnou úlevu. Samozřejmě do úplného uzdravení může být dnů víc, ale už byste se mohli účastnit běžného programu. Jestliže by průjmy přetrvávaly a váš zdravotní stav by se zhoršoval, jde o neklamné znamení, že se děje něco horšího než běžný průjem ze změny prostředí a přehřátí. V takovém případě nezbyde, než vyhledat lékaře, který udělá příslušná vyšetření a zjistí detaily o vaší nemoci.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Dům a zahrada

Postavit ohniště není žádný problém. Musíte dodržet jen pár zásad

Bydlení

Držte cizí kočky dál od svých záhonů. Vyhnat je můžete bezpečnými způsoby, aniž byste jim ublížili

Zavřít reklamu