U zubaře bez bolesti

Rajský plyn Vás zbaví toho nejtěžšího strachu ze zubního ošetření.
 Zdraví 
27. července 2017 21:48 / Shutterstock
  0   0
Že máte ze zubaře pěkný vítr? A že byste nejraději návštěvu u něj v křesle strávili v naprostém bezvědomí? Pak pro vás máme super zprávu, i ve stomatologii existuje rajský plyn.

Vdechování tzv. rajského plynu je velmi jednoduchý a šetrný způsob, jak utlumit nejen bolest, ale také úzkost a strach. Anestetický plyn pacient inhaluje pomocí obličejové masky a jeho plíce absorbují plyn do organismu. Díky tomu nastupuje účinek po zhruba čtyřech až pěti nadechnutích a dostavuje se příjemné uvolnění. Aplikace rajského plynu se řídí zcela pacientovými potřebami – stačí se pouze znovu nadechnout a účinek plynu zesílí.

U obzvláště senzitivních pacientů se dá tato metoda navíc kombinovat i s dalšími formami tlumení bolesti, například se znecitlivující injekcí. Rajský plyn je vhodný dokonce i pro děti. Pokud malý pacient chápe, co od něj lékař žádá, a je schopný spolupracovat, pomáhá mu rajský plyn zvládat ošetření s mnohem menším stresem.

Účinek plynu se po ukončení inhalace odbourá během krátké chvíle a pacient je obvykle schopen normálně fungovat v řádech minut, zhruba po třiceti minutách může i řídit auto. 

Hlavní výhody:

  • rychlý nástup a ústup účinku
  • účinná úleva od krátkodobé bolesti
  • minimum nežádoucích účinků
  • analgetické a sedativní účinky při plném vědomí pacienta
  • neinvazivní, snadné podávání analgetika

Kdy začne působit?

Do 2-3 minut – plyn se inhaluje pomocí nosní masky nebo nádechového ventilu.

Je použití bezpečné?

Ano, je.
Díky směsi 50 % kyslíku a 50 % oxidu dusného účinky po skončení inhalace rychle odezní. Pacient může již po 30 minutách řídit automobil.
Jednou kontraindikací je epilepsie. Pacienti mohou někdy během inhalace vnímat lehkou závrať, euforii nebo mírnou nevolnost, to však po ukončení inhalace rychle odezní.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Dům a zahrada

Jednoduché způsoby, jak se zbavit zápachu i skvrn z plastových dóz

Bydlení

Vodní máslenka je perfektní vychytávka pro milovníky másla

Zavřít reklamu