Nakupování bez obalu? Vyzkoušejte to!

 Ostatní 
28. července 2017 20:29 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nakupování bez obalu je již rozšířené v Americe, Kanadě, západní Evropě - zejména ve Francii a v Itálii. I u nás si již koncept získává své přívržence. Internet
Myšlenka prodeje potravin bez obalů není žádná revoluce, ale návrat něčeho, co tu dříve bylo, jen se to v dnešní uspěchané době kamsi vytratilo.

V prodejně je ve velkých nádobách rýže, mouka či luštěniny. Zákazníkům, kteří přijdou s vlastní krabičkou, obsluha nádobu naplní zbožím, které si vyberou.

Až desítky procent ceny platíme za obal

Důvody jsou i ekonomické – nemusí platit za obal. Ten podle studie italské neziskovky Ecologos tvoří 20 až 50 procent maloobchodní ceny výrobku. Podobných studií je víc a čísla se liší. Větší objem peněz lze ušetřit třeba u koření na váhu či u parfémů, méně třeba u rýže nebo mouky.

Nejde však jen o to, že nakupováním do znovupoužitelných obalů se předejde vzniku zbytečného odpadu. Jednou z dalších výhod tohoto přístupu je možnost nakoupit si množství, které potřebujeme a které jsme schopni spotřebovat.

Čech za sebou nechá 300 kilo odpadu ročně

V Česku vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina 1,2 tuny odpadu ročně. Vysoké číslo mají snížit regulace, jako je zdanění igelitových tašek. Novela zákona o odpadech ministerstva životního prostředí má například zavést povinný systém „Platíš, kolik vyhodíš“, kdy by lidé platili za popelnice podle váhy odpadu. V řadě obcí systém funguje už teď. 

Už přes rok také funguje úleva na DPH pro dárce potravin. Má motivovat řetězce, aby nevyhazovaly použitelné zboží těsně před datem spotřeby. Velký efekt to však nepřineslo.
„Úleva pomohla, ale protože není řeč o zrušení DPH na potravinové dary jako například na Slovensku, neznamenalo to převratné zvýšení darování,“ říká předseda Federace potravinových bank Martin Fabrice Plichta. Podle něj opatření pomohlo navýšit dary jen o deset procent.

Naučte se nakupovat bez obalu

Není nic jednoduššího, než si vzít na nákupy pytlíky a tašky, které jste již jednou na nákup použili. Prostě doma prázdný mikrotenový sáček od pečiva nehodíte do koše, ale do nákupní tašky. A v obchodě si do něj pak nakoupíte nové pečivo. Stejný postup lze aplikovat i při nákupu ovoce a zeleniny.

Nakupujete stáčené víno? Vašemu prodejci by nemělo vadit, pokud si přinesete vlastní PET lahev. V zájmu zachování požitku z dobrého vína je nutné PET lahev předem vymýt.
Na odnos nákupu domů používejte tašky na více použití.
Dávejte přednost volně prodávaným potravinám před průmyslově balenými. Kupte si volně prodávaná jablka a těm zataveným na polystyrenové podložce se vyhněte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Slavná tatérka a muzikantka Kat Von D udělala z filmového domu z komedie Dvanáct do tuctu sídlo jako z...

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu